Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Ta choroba atakuje w Polsce. Przyczyną skażone mięso
Daria  Siemion
Daria Siemion 15.03.2024 16:42

Ta choroba atakuje w Polsce. Przyczyną skażone mięso

Kobieta wybierająca w sklepie mięso
Fot. Canva / Getty Images

Włośnica to niebezpieczna choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie włosień kręty. Do zarażenia nią dochodzi poprzez spożycie mięsa chorego zwierzęcia. W tym roku w Polsce potwierdzono aż 12 przypadków choroby. Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku liczba zakażeń wynosiła zero. Skąd ten wzrost? Jak rozpoznać chorobę?

Niestety pierwsze objawy włośnicy często bywają ignorowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak je dostrzec i co robić, jeśli podejrzewasz włośnicę.

Czym jest włośnica?

Włośnica, nazywana inaczej trichinellozą, to niebezpieczna choroba odzwierzęca spowodowana zakażeniem człowieka larwami włośni – pasożytów z rodzaju Trichinella. W niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie mięsa z żywymi larwami włośni. Takie mięso lub wyrób wędliniarski musi pochodzić od zarażonego  zwierzęcia – zazwyczaj jest to dzik, królik, owca, koń, koza.

Po spożyciu zakażonego mięsa larwa włośnia przedostaje się do jelita cienkiego, gdzie wnika do kosmków błony śluzowej. Pasożyt przenika też do naczyń krwionośnych organizmu i zostaje rozproszony po całym ciele.

Włośnie mogą lokalizować się w mięśniach poruszających okiem, mięśniach języka, a także w mięśniach międzyżebrowych. Z czasem przekształcają się w wągry – w tej postaci mogą przetrwać długie lata.

pexels-angele-j-128401.jpg
 Źródłem włośnicy jest mięso zarażonych zwierząt Fot. Pexels / Angele J.
Czy można jeść czerwone mięso przy nadciśnieniu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości Czy mięso jest niezbędnym źródłem białka w diecie? Dietetyk rozwiewa wątpliwości

Jakie są objawy włośnicy?

Włośnica przybiera różnorodny przebieg. Im więcej larw zagnieździło się w organizmie, tym gorszy jej przebieg. Stan pacjenta zależy zatem od ilości spożytego zarażonego miejsca, a także ilości obecnych w nich larw.

Bardzo często osoby zainfekowane nie są świadome rozwijającej się choroby. Pierwsze objawy włośnicy mogą przypominać grypę lub zatrucie pokarmowe – występują bóle brzucha, biegunka, wymioty. 

Charakterystyczne objawy włośnicy:

  • obrzęk powiek,
  • obrzęk twarzy,
  • przekrwienie spojówek,
  • zapalenie płuc,
  • ból i sztywność mięśni.

Objawy na początku choroby bardzo często są bagatelizowane, co sprawia, że chorzy zbyt późno trafią do lekarza – zazwyczaj w fazie mięśniowej włośnicy. Niestety nie wszystkim udaje się pomóc.

Zobacz też: Po kupieniu mięsa w sklepie masz 30 minut. Ta czynność jest kluczowa, koniecznie zapamiętaj

Jak wygląda leczenie włośnicy?

W pierwszym tygodniu po zarażeniu włośnicę leczy się poprzez zapobieganie rozmnażaniu pasożytów w jelitach. Stosuje się wówczas preparaty takie jak albendazol  lub mebendazol. Pacjentom zaleca się odpoczynek.

W ciężkim przebiegu choroby zaleca się stosowanie glikokortykosteroidów, a także uzupełnianie niedoborów wody, elektrolitów i białka, co zapobiega odwodnieniu i wyniszczeniu organizmu.

Co istotne, włośnica jest chorobą nieuleczalną. Larwy zostają w organizmie chorego do końca jego życia. Na szczęście większość przypadków choroby ma lekki przebieg i nie wpływa poważnie na życie chorego.

Jak zapobiegać włośnicy?

Źródłem zakażenia włośnicą jest mięso chorych zwierząt, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią jakość i nigdy nie kupować mięsa (zwłaszcza dziczyzny) z niesprawdzonych lub podejrzanych źródeł.

Profilaktyka włośnicy:

  • poubojowe badanie mięsa świń, dzików, koni,
  • niekupowanie mięsa nieznanego pochodzenia,
  • poddawanie mięsa odpowiedniej obróbce termicznej.

Przypomnijmy, że mrożenie w warunkach domowych nie zapobiega zarażeniu włośnicą. Jedynie głębokie mrożenie po wielu dniach ogranicza ilość larw, ale nie daje stuprocentowej pewności, że wszystkie zginą.

Źródło: GIS

Zobacz też:

Ten środek jest w każdej wędlinie. A w takiej dawce zabił 54-latka z Nowej Dęby

Czy jedzenie mięsa zapobiega anemii? Specjalista rozwiewa wątpliwości

Wartości odżywcze owadów. Czy owady mogą zastąpić mięso?

Polecane