Po tym poznasz, że możesz mieć tasiemca bąblowca. To jeden z najgorszych
Tasiemiec bąblowcowy, ponieważ bytuje głównie na owocach rosnących na krzakach, np. na malinach i jagodach, jest szczególnym zagrożeniem właśnie latem. Może wywołać śmiertelnie niebezpieczną chorobę nazywaną bąblowicą. Jak rozpoznać, że doszło do zarażenia tasiemcem bąblowcowym? Jakie są tego objawy?
Bąblowica – zoonoza wywoływana przez tasiemca
Bąblowica to choroba pasożytnicza powodowana przez larwy tasiemca bąblowcowego, potocznie nazywanego "bąblowcem". Larwy tasiemca, zjedzone razem z owocami, wędrują do narządów wewnętrznych, głównie do wątroby, mózgu i płuc, gdzie transformują się w groźne torbiele. W Polsce diagnozuje się kilkadziesiąt przypadków choroby rocznie.
Człowiek zaraża się tasiemcem bąblowcowym przez spożycie nieumytych lub niedokładnie umytych owoców, np. malin, jagód, borówek lub za pośrednictwem zanieczyszczonych glebą dłoni. Larwy "bąblowca" mogą być też obecne na sierści zwierząt. Dobra wiadomość jest taka, że człowiek nie może zarazić drugiego człowieka.
Objawy zarażenia tasiemcem bąblowcowym
Bąblowica przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że torbiele tasiemca zostają wykryte przypadkowo podczas badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG czy RTG. Wystąpienie objawów może oznaczać, że choroba jest w zaawansowanym stadium.
To, jakie objawy daje bąblowica zależy do lokalizacji torbieli. Ponieważ zmiany najczęściej lokalizują się wątrobie, chorzy mogą odczuwać ból w prawym podżebrzu. Rozwój torbieli w tym wątrobie może powodować również inne objawy, np. żółtaczkę, nadciśnienie wrotne, marskość wątroby.
Kolejną częstą lokalizacją torbieli są płuca. Rosnące guzy mogą powodować kaszel, duszności, krwioplucie i ból w klatce piersiowej – dolegliwości te często źle diagnozowane są jako rak płuca. Pękniecie takiej torbieli może prowadzi do reakcji alergicznej i wstrząsu – taki stan bezpośrednio zagraża życiu.
Migracja pasożyta do kości może powodować ich łamliwość i zmianę kształtu, podobnie jak w przebiegu raka kości. Z kolei larwy w mózgu mogą powodować objawy neurologiczne: padaczkę, zaburzenia koordynacji, równowagi, mowy, czucia i inne – jeśli takie dolegliwości pojawiły się nagle, przyczyną może być bąblowica.
Bąblowica – diagnostyka i leczenie
Bąblowicę, jeśli nie daje żadnych objawów, zazwyczaj diagnozuje się przez przypadek podczas badań obrazowych z innych powodów, natomiast w przypadku podejrzenia bąblowicy wykonuje się badania krwi (dokładniej badania serologiczne) w kierunku obecności przeciwciał IgG. Do dokładnego zlokalizowania torbieli konieczne są badania obrazowe, najlepiej rezonans.
Leczenie bąblowicy zależy od rozmiaru i lokalizacji torbieli. Najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu chorobowych zmian. Jeśli operacja nie jest możliwa stosuje się metodę PAIR polegającą na nakłuciu torbieli. Ponadto stosuje się leczenie farmakologiczne i zabezpiecza zniszczone narządy.
Rokowania w przypadku jednej torbieli w wątrobie są dobre. Pogarsza je obecność torbieli w innych narządach.
Zobacz też:
Tych 3 rzeczy nie rób przed wizytą u ginekologa. Wyjaśnia lekarz
Jakie badania wykonać po ukąszeniu kleszcza? Farmaceuta radzi
Co mówią chorzy przed śmiercią? Onkolog wskazał cztery zdania