Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Gdy nie ustaje, może zwiastować nowotwór. Lepiej uważać na ten sygnał od organizmu
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 29.11.2024 08:12

Gdy nie ustaje, może zwiastować nowotwór. Lepiej uważać na ten sygnał od organizmu

czkawka, nowotwór
Fot. Canva/photosvit, Getty Images

Gdy czkawka zbyt długo nie chce ustąpić, trwa dłużej niż dzień, dwa i wciąż powraca, warto skonsultować się z lekarzem. Ta niegroźna w normalnych warunkach reakcja organizmu może towarzyszyć poważnej chorobie. Badania dowodzą, że czkawka jest częstym problemem osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. 
 

Komu doskwiera czkawka

Czkawka powstaje w wyniku niekontrolowanych skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych. Przyczyny jej powstania są zwykle niegroźne, choć w niektórych sytuacjach może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów. Szacuje się, że od 15 do 40% pacjentów z chorobą nowotworową może cierpieć z powodu czkawki. Według badań, powodem jej wystąpienia mogły być nie tylko przyjmowane leki onkologiczne, ale również obecność guza. 

Przewlekła czkawka może być bowiem wynikiem bezpośredniego działania nowotworu. Chodzi o miejsca takie jak układu pokarmowy, przełyk i mózg, gdzie guz może podrażniać nerwy odpowiedzialne za funkcjonowanie przepony i oddychanie. Zatem nie tylko obecność nowotworu, ale i jego umiejscowienie w organizmie mogą mieć decydujący wpływ na występowanie i nasilenie czkawki. 
 

Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena? Zatkany nos, niedosłuch? Tak może zaczynać się rak gardła

Czkawka uzależniona od leczenia

Czkawka u chorych na raka może być również efektem ubocznym podjętego leczenia, np. chemoterapii czy radioterapii, które często mają działanie drażniące układ nerwowy. Badania sugerują, że u niektórych pacjentów chemioterapia może podrażniać nerwy kontrolujące przeponę, co skutkuje jej nadmierną aktywnością i brakiem możliwości powstrzymania skurczów. 

Przewlekła czkawka, w niektórych sytuacjach trwająca od tygodnia do kilku tygodni, w połączeniu z innymi skutkami ubocznymi terapii onkologicznej, np. nudnościami czy osłabieniem, może pogarszać jakość życia pacjentów. Stosowanie leków powstrzymujących czkawkę wydaje się w tej sytuacji uzasadnione, jednak nie ma jednoznacznych dowodów na ich pełną skuteczność.

Wsparcie pacjentów onkologicznych

Chociaż pojawienie się czkawki może być nieraz bagatelizowane, ze względu na jej powszechne występowanie i samoleczenie, Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) i Narodowa Organizacja ds. Rzadkich Chorób (NORD) sklasyfikowały nieuleczalną czkawkę jako rzadką chorobę. W przypadku pacjentów onkologicznych, czkawka może być poważnym problemem, często ignorowanym przez personel medyczny, choć w rzeczywistości działającym negatywnie na samopoczucie pacjenta. Przepisywane leki pomagają niewiele, a większość pacjentów zmaga się z tym objawem bez wsparcia personelu medycznego. Warto zaznaczyć, że przewlekła czkawka może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak bezsenność czy silny ból układu kostno-mięśniowego, które dodatkowo utrudniają sytuację zdrowotną pacjentów onkologicznych. 


Źródło: C.J. Ehret i in., Hiccups in patients with cancer: a multi-site, single-institution study of etiology, severity, complications, interventions, and outcomes  
 

Zobacz także:

Jak zapobiegać haluksom, jak je leczyć? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Wiatr i mróz nie służą włosom. 5 praktycznych porad, jak dbać o włosy zimą

Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno