Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Postaw na parapecie. Komary będą omijać twój dom szerokim łukiem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 04.05.2024 09:20

Postaw na parapecie. Komary będą omijać twój dom szerokim łukiem

Lawenda świetnie odstrasza komary.
Fot. Canva

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a przy tym stosowanie repelentów wcale nie przeszkadza im dostać się do domu i zaatakować nas później, np. podczas snu. Na szczęście są rośliny, które skutecznie je odstraszają. 

Rośliny odstraszające komary - lawenda

Lawenda to jedna z roślin, która postawiona na parapecie skutecznie odstrasza komary, a dodatkowo pięknie pachnie i dobrze prezentuje się na parapecie i w ogrodzie. Lawenda dobrze znosi stanowiska nasłonecznione, a także jest odporna na suszę, zatem z powodzeniem może stać na oknach czy balkonach od południowej strony. Ponieważ nie jest odporna na mrozu, zimą powinna być w domu. 

Lawenda odstrasza także kleszcze, dlatego warto sadzić ją w ogrodzie, aby pajęczaki omijały nas szerokim łukiem. 

Zioła odstraszające komary

Komary odstraszają także zioła, takie jak mięta pieprzowa, koper włoski, bazylia,, melisa czy rozmaryn. W ich składzie znajdują się olejki eteryczne, które działają odstraszająco na owady. Rośliny te mogą rosnąć w donicach na parapecie, a w ogrodzie można stworzyć im sezonowy ogródek. 

Niewątpliwą zaletą ziół jest też to, że można je wykorzystywać w kuchni!

Jak radzić sobie z komarami?

Wśród skutecznych sposobów na komary, a także muchy, znajdują się przede wszystkim moskitiery pozakładane w oknach. Dzięki nim do naszego domu nie przedostaną się owady. Moskitiery warto zakładać zwłaszcza w tych oknach, które są często uchylane. Wychodząc na dwór warto stosować repelenty odstraszające insekty. Idąc do lasu należy ubrać się tak, aby kleszcze miały trudności z przedostaniem się do naszej skóry - zalecane są długie spodnie najlepiej włożone w skarpety. Komary odstraszać mogą także niektóre świece zapachowe (dedykowane odstraszaniu insektów).

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

Naturalny olejek na bóle stawów. Ma niezwykłe właściwości, a kosztuje grosze
Olej żywokostowy
Olej żywokostowy
Jego niezwykłe działanie na układ kostny było doceniane już przez nasze babcie. Stosowały go na bóle reumatyczne i bóle mięśni, ale nie tylko. Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne, znalazł także zastosowanie w pielęgnacji skóry i łagodzeniu podrażnień. Ten naturalny olej od lat wykorzystywany jest w lecznictwie i kosmetyce, a jego głównym przeznaczeniem są problemy z tkanką kostną. Powinno się o nim mówić zdecydowanie częściej!
Czytaj dalej
W majówkę uważaj na kleszcze. Usuwaj je bezpiecznie!
kleszcze, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, jak usunąć kleszcza
104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie  zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.
Czytaj dalej
Polecane