Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Tramwajarze opanowały ogrody i ulice. Czy są groźne?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 04.05.2024 13:47

Tramwajarze opanowały ogrody i ulice. Czy są groźne?

Tramwajarz
Fot. Canva

Tramwajarze, czyli kowale bezskrzydłe, to robaki, które w słonecznie dni wychodzą ze swoich kryjówek. Lubią wysoką temperaturę i światło, dlatego w pochmurne dni są dużo mniej widoczne. Czy tramwajarze są groźne? Czy gryzą?

Tramwajarz, czyli kowal bezskrzydły

Tramwajarze swoją nazwę zawdzięczają temu, że łączą się ze sobą w wagoniki. Łatwo je rozpoznać - nie latają, a ich pancerze upstrzone są czerwonymi kropkami. Nóżki i czułki są czarne. Kowale bezskrzydłe uwielbiają słońce i wychodzą ze swoich ukryć tylko wtedy, kiedy jest piękna pogoda. Spotkać je można wszędzie - w parkach, na chodnikach, pniach drzew, a także w ogrodach i na cmentarzach (stąd ich inna nazwa - cmentarniki). 

Czy tramwajarze są groźne?

To teoretycznie bezpieczne owady - nie gryzą i są bardzo pożyteczne. Żywią się padliną, a także mniejszymi owadami, np. komarami czy meszkami, sokami martwych dżdżownic, ślimaków. Sprzątają więc ulice i ogrody, także z odpadów roślinnych. Tramwajarze chronią się przed ptakami i innymi drapieżnikami wydzielając cuchnącą, gorzką wydzielinę. Nie jest ona trująca, ale zapewnia im bezpieczeństwo, gdyż nikt nie chce ich zjeść. 

Co zrobić z tramwajarzem?

Najlepiej zostawić je samym sobie. Uwielbiają się z nimi bawić dzieci, które robią im przeszkody z patyków, a nawet biorą je na ręce. Tramwajarze są bezpieczne i nie gryzą, ale nie oznacza to, że można pozwalać na różne zabawy, które je krzywdzą. Tramwajarzy nie wolno także zabijać, to bardzo pożyteczne owady. 

Zobacz też:

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł

Ta tania maść z apteki nawilża skórę jak najlepszy krem. Wygładza też zmarszczki

Chwast cudotwórca. Pasuje do rosołu, ma niesamowite właściwości zdrowotne

W majówkę uważaj na kleszcze. Usuwaj je bezpiecznie!
kleszcze, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, jak usunąć kleszcza
104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie  zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.
Czytaj dalej
Domowy izotonik, czyli napój nawadniający na upały w 5 minut. Będzie taniej i zdrowiej
Domowy izotonik
Domowy izotonik
Izotonik to napój, który doskonale nawadnia organizm i zapobiega utracie cennych mikroelementów. Można go kupić, ale można także przygotować go samemu w domu. 
Czytaj dalej
Polecane