Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 15.05.2023 10:12

Nie można bagatelizować jej objawów! Czym grozi nieleczona schizofrenia?

schizofrenia
canva.com

Schizofrenia to przewlekła choroba psychiczna, która znacznie obniża jakość życia pacjenta. Niezbędne jest jej leczenie pod okiem specjalisty, gdyż w innym przypadku prowadzi do bardzo przykrych następstw. Jakie mogą być skutki nieleczonej schizofrenii i dlaczego choroba ta może skrócić życie? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim. 

Skąd się bierze schizofrenia?

Schizofrenia jest chorobą psychiczną, uwarunkowaną przez czynniki genetyczne, środowiskowe i społeczne. Na schizofrenię można zachorować w każdym wieku jednak najczęściej ujawnia się u ludzi młodych. „Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa na świecie, a szczyt zachorowań przypada między 18 a 30 rokiem życia.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Dużą rolę w rozwoju schizofrenii odgrywają czynniki genetyczne. „Osoby blisko spokrewnione z chorującymi na schizofrenię mają wyższe ryzyko wystąpienia choroby, co jednak nie oznacza, że zachorują. W przypadku, kiedy jeden z rodziców cierpi na schizofrenię, prawdopodobieństwo wystąpienia jej u potomstwa wynosi 20%. Kiedy schizofrenia dotyczy obojga rodziców, ryzyko rozwoju choroby u dzieci wzrasta jeszcze bardziej.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Niemniej istotnym czynnikiem ryzyka schizofrenii jest środowisko, w którym pacjent się wychowywał oraz otoczenie, w jakim funkcjonuje obecnie. Sytuacje stresowe i traumy mają bardzo duży wpływ na wystąpienie choroby. „Istnieje teoria podatności na stres. Każdy z nas doświadcza różnych kryzysów psychicznych i niektóre z nich mogą przekroczyć naszą możliwość zaadoptowania się do danej sytuacji. Jeśli ktoś ma podatność na schizofrenię, w takiej sytuacji choroba może wystąpić.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki.

Projekt bez nazwy (32).png 

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę Czy traumatyczne zdarzenia mogą wywołać schizofrenię? Specjalista wyjaśnia

Skutki nieleczonej schizofrenii

Nieleczona schizofrenia sprawia, że chory coraz bardziej izoluje się od otoczenia. Żyje w swoim świecie i unika kontaktu nawet z najbliższymi osobami. Traci swoje dotychczasowe zainteresowania, a wszelkie obowiązki zaczynają go przerastać. Osoby ze schizofrenią często doświadczają problemów rodzinnych, utraty pracy i kłopotów w szkole czy na uczelni. Nierzadko dochodzi do tego, że przestają całkowicie wychodzić z domu i funkcjonować w społeczeństwie. Warto podkreślić, że schizofrenia to cierpienie nie tylko dla chorego, ale również dla jego rodziny. Bliscy muszą podporządkować swoje życie osobie dotkniętej chorobą, przejąć jej obowiązki i nierzadko sprawować nad nią kontrolę. Nie każdy jest w stanie udźwignąć ten ciężar i często choroba prowadzi do konfliktów rodzinnych i rozpadu związków. Chory zamyka się w swoim świecie, izolując się od ludzi i rezygnując ze wszystkich aktywności. Pacjent może przez wiele lat nie wychodzić z domu, nawet do sklepu. Nie jest w stanie wykonywać żadnych obowiązków, nie ma zainteresowań i po prostu wegetuje. Powoduje to dużo cierpienie zarówno dla chorego jak i dla jego bliskich.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Zaburzenia psychiczne (w tym schizofrenia) obok niepełnosprawności i uzależnień należą do głównych przyczyn bezdomności. Jeśli pacjent nie ma rodziny, choroba może doprowadzić go do bezdomności. Zdarza się też tak, że trafia do domu opieki społecznej, co dla osoby w młodym wieku jest tragedią życiową.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Pacjenci pogrążeni w schizofrenii często zaniedbują inne problemy zdrowotne, co zwiększa ryzyko ich przedwczesnej śmierci. Zazwyczaj nie dbają o profilaktykę zdrowotną, prowadzą głównie siedzący tryb życia i nie przykładają wagi do prawidłowej diety. Warto wspomnieć, że 50% chorych na schizofrenię doświadcza innych chorób somatycznych, które zazwyczaj nie są leczone. Pacjent nie chodzi do lekarza, nie bada się i nie przyjmuje leków, co może powodować jego szybszą śmierć.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Najpoważniejszą konsekwencją nieleczonej schizofrenii jest samobójstwo, będące najczęściej skutkiem halucynacji oraz współtowarzyszącej depresji. Według badań, około 18–50% pacjentów ze schizofrenią cierpi na halucynacje słuchowe w postaci głosów nakazujących, co uważa się za podwyższone ryzyko podjęcia próby samobójczej. Według danych statystycznych, 10% osób chorujących na schizofrenię popełnia samobójstwo. Dlatego leczenie schizofrenii to nierzadko ratowanie życia pacjenta.” - powiedział dr Bartłomiej Kubacki. 

Objawy schizofrenii

Wyróżnia się dwa rodzaje objawów schizofrenii: pozytywne i negatywne. „Objawy wytwórcze, czyli pozytywne nie mają nic wspólnego z „pozytywnością”, a ich nazwa wynika z tego, że są nadmiarowe w stosunku do stabilnego stanu psychicznego.” - powiedział psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.

Objawy pozytywne, czyli wytwórcze: 

  • urojenia 
  • halucynacje (głównie słuchowe) 

Objawy negatywne, czyli ubytkowe: 

  • wycofanie się z życia społecznego
  • obniżony nastrój 
  • zobojętnienie
  • unikanie kontaktu z bliskimi
  • utrata dotychczasowych zainteresowań 
  • utrata motywacji do wszelkich aktywności
  • zaniechanie wykonywania codziennych obowiązków 
  • problemy w szkole lub pracy
Polecane