Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Stwardnienie Rozsiane

Stwardnienie Rozsiane

Christina Applegate
11.05.2024 07:28 Szczere wyznanie Applegate: "Muszę nosić pieluchę"

Christina Applegate od trzech lat cierpi na stwardnienie rozsiane (SM). Choroba spowodowała u niej znaczne osłabienie. Gwiazda kina porusza się o lasce, a także jest zmuszona do noszenia pieluch. Nie poddaje się jednak i ma nadzieję, że dzięki swojej otwartości w opowiadaniu o chorobie pomoże innym osobom. 

Kobieta dezynfekuje ręce
29.03.2024 08:46 Środki do dezynfekcji rąk są niebezpieczne dla zdrowia. Nie nadużywaj ich

W trakcie pandemii płyny do dezynfekcji były obecne niemal wszędzie – nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w sklepach i szkołach. Niemal każdy kupował je też do domowego użytku. Naukowcy teraz przed nimi ostrzegają.Naukowcy twierdzą, że chemikalia obecne w środkach do dezynfekcji zawierają związki, które mogą sprzyjać nawet rozwojowi stwardnienia rozsianego i autyzmu. Po publikacji wyników badań amerykańskich naukowców, planowane są dalsze, by ostatecznie potwierdzić, jakie choroby może powodować częste używanie środków do dezynfekcji. 

Kobieta trzymająca się za obolałe nogi
20.03.2024 14:38 Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów

"Ból doprowadzający do płaczu", "nocny ból nóg", "sztywność nóg" – tak swoje odczucia opisują chorzy. Wśród wielu z nich ból nóg był pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. Czym jest SM, czyli stwardnienie rozsiane? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, której początek można obserwować zwykle u osób w wieku od 20 do 40 lat. Wśród wielu objawów pojawiających się w przebiegu choroby, jednym z najczęściej wymienianych i najbardziej dokuczliwych jest ból nóg. Jak bolą nogi przy stwardnieniu rozsianym?

nadwrażliwość na dźwięk
16.10.2023 15:58 5 nieoczywistych symptomów stwardnienia rozsianego - często nie są kojarzone z tą chorobą!

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, związanego ze stwardnieniem rozsianym może powodować najróżniejsze dolegliwości. Niektóre z nich nie są kojarzone z tym schorzeniem, przez co bywają bagatelizowane. Co powinno wzbudzić naszą czujność?