Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Szczere wyznanie Applegate: "Muszę nosić pieluchę"
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 11.05.2024 07:28

Szczere wyznanie Applegate: "Muszę nosić pieluchę"

Christina Applegate
Fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Christina Applegate od trzech lat cierpi na stwardnienie rozsiane (SM). Choroba spowodowała u niej znaczne osłabienie. Gwiazda kina porusza się o lasce, a także jest zmuszona do noszenia pieluch. Nie poddaje się jednak i ma nadzieję, że dzięki swojej otwartości w opowiadaniu o chorobie pomoże innym osobom. 

Christina Applegate szczerze o chorobie

- Ludzie nie mówią o tym, że muszą nosić pieluchy, ale przecież nikt nie chce chorować. Powiedzmy sobie szczerze, nie ma w tym nic seksi, ale też nie jest to powód do wstydu - wyznała Christina Applegate w podcaście MeSsy. U gwiazdy kina trzy lata temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, które zmusiło gwiazdę do zmiany dotychczasowego trybu życia. 

Aktorka wyznała, że zaczęła nosić pieluchy po pewnej sytuacji, kiedy obudziła się ubrudzona swoimi odchodami.  - Nie wiedziałam, że to się stało, a stwardnienie rozsiane o trzeciej nad ranem i próby zmiany pościeli nie są zabawne - szczerze przyznała. 

I dodała, że na rynku brak jest elastycznych modeli pieluch dla dorosłych. Applegate nie ukrywa swoich problemów ze zdrowiem. Wcześniej wyznała, że choroba powoduje u niej ograniczoną mobliność oraz przybieranie na wadze. Przytyła ponad 20 kilogramów. 

- Moja ręka zaczyna się dziwnie poruszać, czasami mam drgawki - mówiła w podcaście Armchair Expert.

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego o postępującym przebiegu. Może wystąpić w każdym wieku, jednak najwięcej pacjentów diagnozowanych jest między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują trzykrotnie częściej niż mężczyźni. SM, czyli stwardnienie rozsiane, jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u młodych dorosłych. 

Wśród czynników środowiskowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby wymienia się m. in.:

 • zakażenie wirusem Epsteina i Barr (EBV);
 • niedobór witaminy D;
 • palenie papierosów;
 • otyłość, zwłaszcza w okresie dzieciństwa.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą. Objawy choroby dotyczą głównie problemów od strony układu nerwowego, czyli np. pojawiają się:

 • zaburzenia czucia powierzchniowego;
   
 • jednostronne pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, które charakteryzuje się zawrotami głowy, bólem gałki ocznej, pogorszeniem ostrości wzroku, podwójnym widzeniem i zaburzeniami widzenia barw;
   
 • zespół pniowy/móżdżkowy;
   
 • zaburzenia koordynacji ruchowej;
   
 • problemy z oddawaniem moczu i stolca;
   
 • niepełne poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego;
   
 • zespół półkulowy.

Przebieg choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane

Przebieg choroby jest różny - zależy od wprowadzonego leczenia, a także czynników genetycznych i środowiskowych. U chorych pojawiają się przeważnie niedowłady kończyn dolnych, czasem także kończyn górnych, zaburzenia czucia powierzchniowego, osłabienie czucia dotyku, bólu i temperatury, przeczulica. 

Zdarzają się także zaburzenia ruchomości gałek ocznych, np. oczopląs, zaburzenia równowagi, zaburzenia nastroju i zaburzenia uwagi. Mogą wystąpić także ataksja móżdżkowa oraz zaburzenie kontroli zwieraczy, a zwłaszcza pęcherza moczowego.

Christina Applegate nie ukrywa choroby

U Applegate, znanej z seriali “Świat według Bundych” czy sitcomu “Jej cały świat”, stwardnienie rozsiane zdiagnozowano 3 lata temu (w 2021 roku) podczas kręcenia serialu “Już nie żyjesz”, w którym grała i którego była producentką. Zdjęcia do projektu ukończono z opóźnieniem, przy czym gwiazda przyznaje, że zrobiła to “resztką sił”. 

Christina Applegate wcześniej chorowała na raka piersi, którego wykryto u niej w 2008 roku. Poddawała się podwójnej mastektomii, a następnie rekonstrukcji piersi. Po wygranej z chorobą zaangażowała się w liczne działania charytatywne na rzecz chorych. Teraz nie ukrywa swoich dolegliwości zdrowotnych mając nadzieję, że swoją otwartością pomoże ludziom cierpiącym na SM.

Czytaj też:

Poranny udar mózgu zaczyna się w nocy. Jak go rozpoznać, by nie było za późno na pomoc?

Kosztuje grosze, a działa jak profesjonalny lifting. Ta maść odejmie ci lat i wygładzi zmarszczki

Tani krem wygładzający zmarszczki z Biedronki. Super efekty za mniej niż 20 zł