Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.07.2023 11:52

Ten objaw udaru mózgu może przejść niezauważony. Jeśli nie mija - idź do lekarza

udar mózgu
canva

Ludzki mózg jest delikatnym organem. Nawet niewielkie zaburzenie w dostawie krwi powoduje objawy neurologiczne. Przemijający atak niedokrwienny to jeden z nich – gdy nie ustępuje w ciągu 24 godzin, to oznacza, że wystąpił udar mózgu. Jak rozpoznać epizod przemijającego niedokrwienia mózgu? Lekarz wyjaśnia. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

Epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) – co to jest?

Epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) to stan, w którym przejściowo pojawiają się objawy przypominające te z wczesnego udaru. Z tego powodu nazywa się go miniudarem: „Ostrzegawczym sygnałem są epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), czyli krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci czy świadomości, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi czy twarzy. Zwykle całkowicie ustępują po kilku minutach lub kilku godzinach, natomiast nie wolno ich bagatelizować, gdyż oznaczają wysokie ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru mózgu w najbliższym czasie”. - powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska.

Objawami epizodu przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) mogą być: 
   • paraliż twarzy, ręki lub nogi, 
   • osłabienie, 
   • utrudnienia w mówieniu, 
   • trudności ze zrozumieniem innych, 
   • problemy ze wzrokiem 
   • zawroty głowy, 
   • utrata koordynacji.

Epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) nie powoduje trwałych uszkodzeń mózgu. Jednak tego stanu nie wolno bagatelizować i w razie pojawienia się objawów, konieczne należy wezwać karetkę. Pomoc medyczną powinno się wezwać nawet wtedy, gdy pojawia się wyłącznie podejrzenie wystąpienia epizodu przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA). Zawsze występuje ryzyko, że poprzedza on udar mózgu, szczególnie gdy nie jest to pierwszy tego rodzaju atak.

Projekt bez nazwy - 2023-07-11T000155.640.png

Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy? Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Pierwsze objawy udaru – jakie jeszcze mogą być?

Epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) to nie jedyny prawdopodobny wczesny objaw udaru: „Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie. Mogą one okazać się migotaniem przedsionków czyli kardiologiczną chorobą, która jest jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu. W takiej sytuacji powinna być przeprowadzona diagnostyka w kierunku zaburzeń rytmu serca”. - powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska.

Uwagę powinny zwrócić także występowanie zawrotów głowy i uczucia chwiejności – mogą trwać kilku minut do godziny. W tym stanie łatwo upaść i pojawia się zaburzenie równowagi. Niekiedy towarzyszą temu nudności. Innymi wczesnymi objawami udaru bywają: 
   • osłabienie ramion, 
   • paraliż jednej strony ciała, 
   • utrata wzroku, 
   • utrata pamięci.

Na czym polega pierwsza pomoc przy udarze?

Udar to stan zagrożenia życia: „Jeśli podejrzewamy udar mózgu u siebie czy drugiej osoby, nie możemy tego bagatelizować. Nie wolno też czekać, aż dolegliwości ustąpią, ponieważ czas od wystąpienia pierwszych objawów udaru do jego potwierdzenia w badaniach diagnostycznych i wdrożenia odpowiedniego leczenie ma tu ogromne znaczenie. Wezwanie jak najszybciej karetki jest jedyną formą pomocy, jaką możemy w takiej sytuacji udzielić. Zbyt późne zgłoszenie się do szpitala dyskwalifikuje z leczenia interwencyjnego, zwiększa rozległość uszkodzenia mózgu i zmniejsza szanse na powrót do zdrowia”. - powiedziała dr n. med. Ewa Uścińska.  

Polecane