Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności.
Przyczyny udaru mózgu
Najczęstszą przyczyną udaru mózgu jest miażdżyca, która powoduje zwężenie naczyń i utrudnienie przepływu krwi. Do udaru bardzo często prowadzi zator.
„Przyczyną zatorów mózgowych jest skrzeplina pochodząca z lewej połowy serca (najczęściej z uszka lewego przedsionka) lub z dużych tętnic np. aorty.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Kolejnymi czynnikami ryzyka są cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, które powodują uszkodzenia ściany małych naczyń mózgowych. Zagrożone udarem są także osoby z wrodzonymi malformacjami naczyń mózgowych np. tętniakami.
Masz bóle głowy? Koniecznie posłuchaj podcastu:
Nasz styl życia także ma duże znaczenie. Osoby otyłe, z zaburzeniami metabolicznymi oraz palące papierosy znajdują się w grupie ryzyka.
Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za małoTypowe objawy udaru mózgu oraz objawy sygnalizujące zbliżający się udar
Do typowych objawów udaru mózgu należą: niedowład jednej części ciała, opadanie kącika ust, wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy, drętwienie ręki, nogi bądź twarzy, a w skrajnych przypadkach nawet całkowity brak czucia. Bardzo często u osoby z udarem pojawiają się także zaburzenia mowy i widzenia. Mogą wystąpić też nudności, wymioty i ból głowy oraz zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów. Najgroźniejszymi i źle rokującymi objawami udaru są zaburzenia świadomości i utrata przytomności.
Ostrzegawczym sygnałem udaru mózgu są krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci czy świadomości. Powinna nam się zapalić czerwona lampka również w przypadku, kiedy wystąpi drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi czy twarzy.
Objawy te zazwyczaj ustępują całkowicie po kilku minutach lub godzinach, jednak nie możemy ich bagatelizować! Musimy być czujni, ponieważ sygnalizują wysokie ryzyko wystąpienia udaru mózgu w najbliższym czasie. Niepokojące są także dolegliwości ze strony serca, takie jak napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca i towarzyszące temu złe samopoczucie, osłabienie i gorsza tolerancja wysiłku.
Planujesz odchudzanie? Tu znajdziesz najlepsze podpowiedzi:
Skutki udaru mózgu
Udar mózgu obarczony jest wysokim ryzykiem zgonu. „W przypadku udaru krwotocznego śmiertelność wynosi około 50%. W przypadku udaru niedokrwiennego lub jego wczesnych powikłań sięga ona 20%.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. Część osób po przebytym udarze nie wraca całkowicie do zdrowia. Wielu pacjentów po udarze doświadcza trwałego inwalidztwa, które wyklucza ich z życia społecznego i aktywności zawodowej. „Mogą utrzymywać się zaburzenia świadomości, poważne dysfunkcje poznawcze, niedowłady z przykurczami, duże trudności w poruszaniu się, brak zdolności do samoobsługi i konieczność opieki w różnym zakresie. Inne problemy to zaburzenia mowy czy zaburzenia pamięci.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.
Pacjenci po udarze wymagają jak najszybszej rehabilitacji. Komórki nerwowe pozbawione tlenu, nawet przez kilka minut, nieodwracalnie obumierają. Część komórek mózgowych jest jednak tylko ogłuszona i można je „obudzić”, aby zaczęły prawidłowo funkcjonować. „Komórki mózgowe są plastyczne, co oznacza, że nawet jeśli część z nich zostanie zniszczona, sąsiadujące neurony mogą całkowicie lub częściowo przejąć funkcje obumarłych komórek. Dlatego rehabilitacja ma sens i daje nadzieję na wstanie z łóżka, odzyskanie sprawności, powrót do pracy i życia społecznego.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.