Trudny do zdiagnozowania, jeszcze trudniejszy do leczenia. Z tym nowotworem zmaga się Tomasz Jakubiak
Tomasz Jakubiak, kucharz i juror programów kulinarnych, publicznie opowiedział o walce, jaką toczy z nowotworem dwunastnicy. To jeden z najrzadszych nowotworów przewodu pokarmowego. Ze względu na niespecyficzne objawy, często pomijany jest w pierwszej diagnozie.
Nowotwór, który czeka – zwróć uwagę na ból brzucha
Według statystyk, nowotwór dwunastnicy dotyka zaledwie kilkuset osób rocznie, wydaje się dużo, jednak w skali ogólnych zachorować na nowotwory, jest to zaledwie odsetek. Z powodu braku nietypowych objawów, może być często mylony ze schorzeniami układu pokarmowego. Jest trudny do zdiagnozowania, jeszcze trudniejszy do leczenia. Dlatego warto znać sygnały, które w pierwszej chwili powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.
Jako pierwszy najczęściej występuje nawracający, z czasem trudny do zniesienia, ból brzucha. Ten pierwszy objaw doprowadził do diagnozy, która wielu potrafiłaby załamać: nowotwór jelita cienkiego z licznymi przerzutami. Poznanie wyniku badań rzutuje na organizację całego życia rodzinnego, zmieniając ją w zasadzie bezpowrotnie. Dieta, kontakty z bliskimi, leczenie, spadek masy ciała, ograniczona sprawność ruchowa. Wszystko, co do tej pory było normalne, zmienia się w prawdziwą walkę.
Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać? Matematyka nie jest najważniejsza na świecie. Jak rozpoznać dyskalkulię i jak wspierać dziecko z tym zaburzeniem?„Guzy rozprzestrzeniły się po całym ciele, atakując m.in. kości” – wyznał swego czasu Jakubiak.
Trudna do wykrycia niebezpieczna choroba
Niezwykle rzadki nowotwór, jakim jest rak dwunastnicy, stanowi mniej niż 5 proc. wszystkich nowotworów jelita cienkiego. W skali ogólnej zachorowalności na raka, jest praktycznie ułamkiem. W Polsce jest to ok. 200 osób rocznie. Jednak jego agresywna forma sprawia, że walka już od samego początku bywa cienka. Utrudniona diagnostyka to efekt mało charakterystycznych objawów, które często są bagatelizowane. Niektóre fragmenty jelita cienkiego są tez niedostępne w zwykłym badaniu endoskopowym, czego efektem jest brak właściwie postawionej diagnozy już na samym początku.
Poza mocnym i nawracającym bólem brzucha, często po posiłku, wśród objawów nowotworu dwunastnicy wymienia się także:
- znaczną utratę masy ciała
- nudności i wymioty
- anemię
- zmęczenie bez wyraźnej przyczyny
- jawy krwawienia wewnętrznego i smoliste stolce
Rzadziej spotykane są nagłe zwyżki ciśnienia, zaczerwienienie na twarzy, duszności czy zawroty głowy, niedrożność i perforacja jelita cienkiego. Trzeba też pamiętać, że nowotwór jelita cienkiego rozwija się znacznie szybciej niż jelita grubego, czas w wypadku postawienia trafnej diagnozy jest zatem na wagę życia.
Leczenie raka dwunastnicy
Wśród nowotworów jelita cienkiego wymienia się gruczolakoraki, chłoniaki, rakowiaki i mięsaki. Priorytetem jest zazwyczaj pozbycie się guza poprzez chirurgiczne wycięcie. Daje to szanse na wyleczenie, pod warunkiem wcześnie postawionej, właściwej diagnozy.
W przypadku nowotworu w stadium zaawansowanym, stosuje się już chemioterapię i leczenie zaawansowane. Dotyczy to szczególnie guzów neuroendokrynnych. Największym problemem są jednak przerzuty, m.in. do kości czy wątroby, a także – jak w przypadku Jakubiaka – miednicy i kręgów w kręgosłupie, które obniżają rokowania i skuteczność leczenia.
Zobacz także:
Szpitale przepełnione. Pediatrzy alarmują. Najpierw fala krztuśca, a teraz mykoplazma
Gdy dziecko choruje na raka... Najważniejsze prawa małoletnich pacjentów
Czy zachęcać dziecko, by usiadło Mikołajowi na kolanach? Seksuolog zabrała głos