Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dieta > Te ziemniaki powinniśmy jeść kilogramami. Boi się ich nowotwór jelita grubego
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 07.12.2024 08:00

Te ziemniaki powinniśmy jeść kilogramami. Boi się ich nowotwór jelita grubego

Te ziemniaki powinniśmy jeść kilogramami. Boi się ich nowotwór jelita grubego
fot.freepik

Jeszcze przed kilkoma laty mówiło się, że ziemniaki tuczą. Dziś większość z nas wie już, że są niskokaloryczne – pod warunkiem, że zrezygnujemy z tłustych sosów i okrasy. Co więcej, okazuje się nawet, że ich jedzenie z odpowiednim dodatkiem może zmniejszyć ryzyko nowotworu jelita grubego. 

Jak podaje portal bezbolesnakolonoskopia.pl, rocznie na nowotwór jelita grubego zapada 19 na 100 000 kobiet i 29 na 100 000 mężczyzn. Jest to niezwykle niebezpieczna choroba, ponieważ przebiega bezobjawowo, a pacjent często nie zdaje sobie sprawy, że jest chory i nie reaguje. 

Jedz te ziemniaki, bo są najzdrowsze

Jak ochronić się przed nowotworem jelita grubego? Jedząc ziemniaki! Ale jakie? Okazuje się, że najlepsze dla naszego zdrowia są te ugotowane wcześniej i zjedzone na zimno. Choć nie brzmi apetycznie, to może rzeczywiście warto, gdyż pozytywnie wpływają na poziom cukru we krwi, a nawet pomagają w profilaktyce raka jelita grubego. 

Odpowiedzialna jest za to powstająca podczas chłodzenia ziemniaków skrobia oporna, czyli wielocukier złożony oraz naturalny prebiotyk. Ten składa się z łańcucha cząsteczek glukozy, a im jest dłuższy, tym trudniej jest ją strawić. Dlatego też należy poddać produkty ze skrobią obróbce termicznej, by łańcuch ten się rozplątał. Zdarza się jednak, że zbyt duża ilość strawionej skrobi powoduje przeładowanie organizmu glukozą, więc należy schłodzić poddane obróbce termicznej produkty ze skrobią i dopiero bezpiecznie je zjeść. 

Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę

Skrobia oporna i kwas masłowy

Skrobia oporna, która jest naturalnym prebiotykiem, korzystnie wpływa na pracę jelit oraz ich florę bakteryjną, zapobiegając biegunce i zaparciom. W wyniku fermentacji skrobi opornej powstaje z kolei kwas masłowy, który chroni układ pokarmowy przed nowotworem jelita grubego i okrężnicy. Wystarczy więc jeść zimne ziemniaki. 

Nowotwór jelita grubego – objawy

Do objawów nowotworu jelita grubego zaliczamy:

  • bóle brzucha,
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • krew w stolcu,
  • ogólne osłabienie,
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
  • utrata masy ciała i osłabienie.

Ile lat żyje się z rakiem jelita grubego?

Rokowania raka jelita grubego nie są zbyt optymistyczne. Jeśli guz przekracza ścianę jelita (stopień zaawansowania II), to około 50-80% pacjentów przeżywa 5 lat po leczeniu. W przypadkach, w których przerzuty pojawiają się w węzłach chłonnych (stopień zaawansowania III), to około 30–60% pacjentów przeżywa 5 lat po leczeniu.

Zobacz też:

Program Profilaktyka 40 Plus się kończy. Wnioski nie są optymistyczne

Ten objaw udaru mózgu pojawia się u kobiet. Wiele z nich go ignoruje

Kobiety z depresją bardziej narażone na bolesne miesiączki. Nowe badanie