Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Znamy przyczynę śmierci Matthew Perry’ego. Winna jest jedna substancja
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.12.2023 12:01

Znamy przyczynę śmierci Matthew Perry’ego. Winna jest jedna substancja

Matthew Perry
fot. Matthew Perry: Wikimedia Common, tło: canva

 Matthew Perry był jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów lat 90. Popularność zdobył dzięki roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele”. 29 października 2023 roku został znaleziony martwy w swoim domu w Los Angeles. Lekarz sądowy podał, co było przyczyną śmierci.


 

Matthew Perry przedawkował ketaminę

Matthew Perry nie ukrywał, że walczy z uzależnieniami. Jak wynika z informacji podanych w piątek przez biuro lekarza sądowego hrabstwa Los Angeles, Perry zmarł z powodu „ostrego działania ketaminy”.

W raporcie koronera sekcji zwłok wskazano, że przyczyną śmierci były także choroba niedokrwienna serca i działanie buprenorfiny, leku podawanego osobom uzależnionym od opioidów.

Matthew Perry miał 54 lata. W ubiegłym roku opublikował biografię, w której otwarcie przyznał, że jest uzależniony od alkoholu, narkotyków i leków.

Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele! To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

Długotrwałe przyjmowanie ketaminy może zaszkodzić

Naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili badanie z wykorzystaniem ketaminy. Wzięły w nim udział myszy, którym przez 10 dni podawano substancję. Okazało się, że długotrwałe przyjmowanie leku wpłynęło na strukturę mózgu odpowiedzialną za produkcję dopaminy, neuroprzekaźnika wspomagającego pamięć, nastrój i sen.

Zmiany zaobserwowane przez naukowców przypominały te, które są obserwowane w chorobach psychicznych np. schizofrenii. Innymi objawami były urojenia, halucynacje, zmniejszone odczuwanie przyjemności i problemy z koncentracją. Eksperci ostrzegają, by ketaminę podawać wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Stosowanie jej poza tymi przypadkami może mieć fatalne konsekwencje – w szczególności podczas niezatwierdzonego leczenia depresji czy zespołu stresu pourazowego.

Czym jest ketamina?

Ketamina jest szybko działającym środkiem znieczulającym. Wprowadzono ją do lecznictwa w latach 60. XX wieku. Zarówno wtedy, jak i dziś ketaminę zaczęsto stosować rekreacyjnie. 

Substancję podaje się pacjentom, u których nie trzeba zwiotczać mięśni np. podczas leczenia bólu spowodowanego przez nowotwory czy podczas krótkotrwałych zabiegów. Stosuje się ją także we wprowadzeniu do znieczulenia ogólnego pacjentów z podwyższonym ryzykiem operacyjnym.

Od ketaminy można się uzależnić. Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych przyjmowania jej jest dysocjacja, czyli uczucie halucynacji i stan odrealnienia. Ponadto powoduje tymczasowe zwiększenie akcji serca, zaburzenia widzenia, podwyższone ciśnienie krwi, pobudzenie i rozdrażnienie.

Jak leczyć uzależnienie od ketaminy?

Osoby długotrwale korzystające z ketaminy muszą korzystać z leczenia odwykowego – i jest ono najczęściej zindywidualizowane. Ma za cel uświadomienie osobie uzależnionej, dlaczego nadużywa ketaminy. Pacjenci biorą wówczas udział m.in. w terapii poznawczo-behawioralnej, dzięki której łatwiej rozpoznać szkodliwe toki myślowe, będące powodem zażywania narkotyków. Nierzadko są to ludzie chorujący także depresję – konieczne więc bywa także leczenie w tym kierunku.

Czy mężczyzna może mieć depresję poporodową, gdy jego partnerka urodzi dziecko?
ojciec dziecko
Mówi się o depresji poporodowej kobiet, tymczasem część mężczyzn, którzy zostali ojcami, też może dopaść depresja. Wpływa negatywnie na dziecko, także w późniejszych latach jego życia. Jacy mężczyźni są w grupie ryzyka i jak objawia się depresja u ojców?Depresja poporodowa kobiet na szczęście przestała być na szczęście tematem tabu. Dzięki temu coraz więcej matek zgłasza się po pomoc psychiatry i psychologa. I decydują się na przyjmowanie leków – niektóre można brać także w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią, oczywiście pod kontrolą lekarza psychiatry.Jednak obniżenie nastroju, a nawet depresja może wystąpić także u młodych, niezależnie od wieku, ojców. I tak, jak depresja poporodowa matek, także ta może wpływać na dziecko. Negatywnie. Nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i na późniejszych niż niemowlęcy etapach życia.To nie są błahostki. Depresję poporodową zwykle definiuje się jako epizod ciężkiej depresji, który pojawia się krótko po porodzie, choć może pojawić się nawet w przeciągu roku od narodzin dziecka. Objawy nie różnią się znacząco o tych stwierdzanych w depresji „zwykłej” z takim m.in. wyjątkiem, że w tej poporodowej matka często doświadcza obsesyjnych myśli, iż nie poradzi sobie z macierzyństwem, że jest złą matką, bywa, że wręcz unika kontaktu z dzieckiem.
Czytaj dalej
Żałoba czy już depresja? Czym jest zespół przewlekłej żałoby?
żałoba
Żałoba to czas, w którym przeżywamy żal, ból i tęsknotę za bliską osobą oraz uczymy się żyć na nowo i radzić sobie ze swoim smutkiem. To sposób na pogodzenie się ze stratą i zaakceptowanie nowej rzeczywistości, w której nie ma już ukochanej osoby. Żałoba to proces, który nie ma określonego czasu trwania. Kiedy jednak powinna nas zaniepokoić? 
Czytaj dalej
Polecane