Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 02.03.2023 14:05

Depresja czy bunt nastolatka? Psycholog tłumaczy, na co zwrócić uwagę

nastolatek
canva.com

Depresja jest najczęściej spotykanym schorzeniem psychicznym na świecie i dotyka coraz młodszych ludzi. Diagnozowanie nastolatków w kierunku depresji jest szczególnie trudne, ponieważ nierzadko ciężko rozróżnić, czy mamy do czynienia z objawami jakichś problemów psychicznych, czy z naturalnym elementem dojrzewania. 

Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu nastolatka?

Objawy depresji u młodzieży są nieco inne niż u dorosłych. Rozpoznanie depresji u nastolatka jest o tyle trudne, gdyż objawy bardzo często przypominają zachowanie typowe dla buntu młodzieńczego. Tak naprawdę wszystko, co towarzyszy buntowi młodzieńczemu powinno być dla rodziców niepokojące. 

Jednym z typowych symptomów depresji u młodzieży jest agresja. „Nastolatek z depresją często będzie bardzo drażliwy, agresywny, ostro reagujący np. na zwykłą prośbę rodzica, żeby posprzątał w pokoju. Można więc w ogóle się nie domyśleć, że nasze dziecko cierpi na depresję.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Młody człowiek jest smutny, apatyczny i izoluje się w swoim pokoju. Dla rodziców takie zachowanie zazwyczaj nie jest niczym dziwnym, ponieważ tak wygląda typowy obraz nastolatka w naszej świadomości. 

W depresji występuje obniżenie samooceny. „Młodzi ludzie często mają ten problem i nie postrzegają siebie zbyt pozytywnie. Zresztą jest to taki moment, kiedy wiele rzeczy się zmienia i jest bardzo duża wrażliwość na ocenę społeczeństwa. Tak naprawdę jedyne, co możemy zrobić to obserwacja nastolatka z uważnością na zmiany w jego zachowaniu.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Sygnałami alarmującymi są takie zachowania jak m.in. rezygnacja z dotychczasowych pasji i zainteresowań, opuszczanie zajęć w szkole, pogorszenie się w nauce, wycofanie się z życia społecznego, unikanie spotkań ze znajomymi bądź zawarcie nowych, podejrzanych znajomości. Może nawet dojść do tego, że nastolatek zacznie się samookaleczać. 

nastolatka

Depresja - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Do czego może doprowadzić nieleczona depresja?

Nie możemy bagatelizować symptomów depresji u dziecka, ponieważ nieleczona może doprowadzić nawet do próby samobójczej i śmierci. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania diagnostyczne i terapeutyczne i nie dopuścić do pogłębienia się objawów. „Odsetek chorych, zwłaszcza tych z chroniczną depresją lub oporną na leczenie, którzy podejmują decyzję o tym, żeby zakończyć swoje życie, jest dosyć duży. Myślenie o samobójstwie jest jednym z objawów depresji i większość chorych mówi o tym, że taka myśl się pojawia. Kiedy jednak stan jest coraz gorszy, chory już nie tylko myśli o samobójstwie, ale zaczyna je planować.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Kwestionariusz Becka – darmowy test na depresję

Istnieje kilka profesjonalnych testów, między innymi kwestionariusz Becka, dostępny bezpłatnie w Internecie. Test jest krótki i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Ma na celu określenie, czy występują u nas objawy depresji i jaki jest stopień ich nasilenia. Składa się z pytań, dotyczących naszego stanu w ostatnim czasie (nastrój, odczuwanie radości, apetyt, sen). „Nie jest to podstawa diagnozy, ale może nas nakierunkować i skłonić do wizyty u lekarza. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętajmy, że lekarz pierwszego kontaktu również jest osobą przygotowaną do diagnozowania depresji i może wstępnie przepisać leki.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Polecane