Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wirus HPV u mężczyzn
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:31

Wirus HPV u mężczyzn

Wirus HPV u mężczyzn
pixabay.com

Wirus HPV – kogo atakuje?

Przedział wiekowy typowy dla zakażonych mężczyzn to 18-24 rok życia. Zakażenie następuje poprzez standardowy stosunek pochwowy, ale także w trakcie seksu analnego i oralnego. Wirus HPV u mężczyzn może przebywać przez długi czas w organizmie w stanie uśpionym. Infekcja przebiega w sposób bezobjawowy, jednak zakażony staje się nosicielem, który zaraża kolejne partnerki seksualne. W badaniach wykrywa się komórki wirusowe nawet kilka lat po zaprzestaniu współżycia.

Wirus HPV u mężczyzn – objawy

Human Papilloma Virus jest nazywany w języku polskim wirusem brodawczaka ludzkiego. U kobiet może przyczyniać się do rozwoju raka szyjki macicy, stąd liczne kampanie nakłaniające do regularnych badań. Zazwyczaj namnażające komórki wirusowe kształtują uciążliwą brodawkę w obrębie narządów moczowo-płciowych. Oprócz tego odpowiada za cały szereg śmiertelnych nowotworów, m.in. raka odbytu, prącia, szyi i płuc. Po infekcji tworzą się kalafiorowate, wypukłe lub płaskie zmiany, nie będące źródłem bólu i stanowiące raczej defekt estetyczny. Z czasem zdeformowane wypukłości mogą rosnąć lub namnażać się, na szczęście nie ulegają przekształceniu w nowotwór. Jedynym sposobem na pozbycie się brodawek jest ich usunięcie. Likwidacja problemu z powierzchni skóry nie oznacza jednak, że mężczyzna przestaje być nosicielem wirusa. Okres wylęgania choroby jest uwarunkowany odpornością organizmu i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, zanim na skórze pojawi się brodawka.

Wirus HPV u mężczyzn a nowotwory odbytu i prącia

W skutek namnażania się komórek wirusowych mogą powstawać kłykciny kończyste – narośl guzkowata. Nie są to wprawdzie zmiany nowotworowe, jednak wykazują tendencję do przekształcania się w nowotwór. Wycinane operacyjnie lub usuwane przez zamrożenie mogą powracać w tym samym miejscu. Wirus HPV u mężczyzn to główna przyczyny raka odbytu (odpowiada aż za 90% wszystkich przypadków) i prącia (40%). Choroba w początkowym etapie może przebiegać bezobjawowo. Niepokojącymi objawami, przy wystąpieniu których należy natychmiast zwrócić się do lekarza są: wydzielina z odbytu, odczuwalny świąd i pieczenie, zmiany w strukturze stolca i krwawienie z odbytu. Powiększeniu ulegają węzły chłonne jelita nie pracują we właściwy sposób. W przypadku nowotworu penisa zmienia się koloryt lub grubość skóry na prąciu, a z czasem zauważalna jest narośl.

Wirus HPV a rak gardła

Dawniej rak gardła dotyczył głównie starszych mężczyzn, którzy przez wiele lat nadużywali alkoholu i nałogowo palili papierosy. Obecnie coraz częściej choroba atakuje młodych mężczyzn, a jest to związane z mutacją kancerogennych odmian wirusa HPV. Za nowotwór gardła odpowiadają te same odmiany Human Papilloma Virus, które powodują raka szyjki macicy u kobiet (szczepy 16 i 51). Śluzówka jamy ustnej posiada wyjątkowo łagodną strukturę, podobnie jak ujście szyjki macicy, dlatego w tych obszarach komórki wirusa łatwiej i szybciej się rozprzestrzeniają. Według niektórych badań wzrost liczby zachorowań na nowotwory gardła wynika z popularyzacji seksu oralnego (w trakcie stosunku wirus przenika do błony śluzowej jamy ustnej).

Tagi:
Polecane