Wodobrzusze - przyczyny, objawy, leczenie
Wodobrzusze – definicja
Niewielka ilość płynu w jamie brzusznej pozwala zamortyzować narządy wewnętrzne. W skład treści surowiczej wchodzi białko, glukoza, sód i potas. Patologiczne nagromadzenie się płynu, przekraczające 150 ml oznacza wodobrzusze, które nie jest samo w sobie klasyfikowane jako jednostka chorobowa, lecz objaw innego zaburzenia. Na podstawie ilości zgromadzonej wewnątrz brzucha treści określa się poziom rozwoju dolegliwości – łagodny, umiarkowany lub zaawansowany.
Wodobrzusze – przyczyny
Niektóre schorzenia powodują nadmierne odkładanie się płynu w jamie otrzewnej. Zwykle związane są z zaburzonym przepływem krwi. Grupa białek albuminowych odpowiada za zachowanie płynu w naczyniach krwionośnych. Ich obniżony poziom we krwi prowadzi do poszukiwania przez płynu miejsca, w którym odkłada się, powiększając narząd. Wśród przyczyn wodobrzusza wyróżnia się zakrzepicę żyły zwrotnej, stany zapalne, powikłania związane z niewydolnością nerek i marskością wątroby, która skutkuje zwłóknieniem tkanki wątrobowej i wzrostem ciśnienia w krążeniu zwrotnym. Do upośledzonego mechanizmu rozprowadzania treści surowiczej w jamie otrzewnej może doprowadzić także nowotwór złośliwy zlokalizowany w jamie brzusznej lub miednicy, ponieważ komórki nowotworowe powodują nadprodukcję płynu.
Wodobrzusze – objawy
Niepokojącym sygnałem jest powiększenie objętości brzucha wraz z odczuwalnym dyskomfortem i nudnościami. Brzuch rozlewa się na boki, a pacjent odczuwa ucisk i rozpieranie. Mogą pojawić się komplikacje w trakcie poruszania się. Wodobrzusze spowodowane zaburzeniami przewodu pokarmowego skutkuje rozregulowanym rytmem wypróżnień i nawracające wymioty. Jeśli do wodobrzusza doszło z powodu marskości wątroby, pojawia się żółtaczka, przerost gruczołów piersiowych (u mężczyzn) i uciążliwe swędzenie skóry. Odkładaniu się płynu na tle upośledzonego krążenia krwi towarzyszą zwykle obrzęki kończyn dolnych i problemy z krzepnięciem krwi. U kobiet wodobrzusze to jeden z pierwszych objawów guza jajnika.
Wodobrzusze – rodzaje
Dolegliwość związaną z gromadzeniem się nadmiernej ilości płynu jest klasyfikowana w trzystopniowej skali. I stopień, czyli wodobrzusze łagodne nie powoduje odczuwalnych objawów. Wykrywa się je podczas badania USG. Umiarkowany stopień oznacza stan, w którym zawartość wody w jamie otrzewnej brzucha wynosi ponad 500 ml. Chorzy odczuwają dolegliwość, a płyn jest wyczuwalny w dotyku. Najniebezpieczniejszy, III stopień oznacza wodobrzusze w zaawansowanym stadium, jednocześnie najłatwiejszy do zdiagnozowania. Oznacza on aż litr treści surowiczej skumulowany w jamie otrzewnej. Brzuch wygląda na wydęty, a treść surowicza może gromadzić się również w jamie opłucnej i osierdziu. Na skórze brzucha uwidaczniają się żyły, pojawia się ryzyko rozwoju przepukliny pępkowej, a kończyny wyglądają na znacznie wychudzone.