Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wypłacono 5 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 18.04.2024 09:40

Wypłacono 5 mln zł odszkodowań za powikłania po szczepieniach

Szczepienia
Fot. Canva

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych obejmuje nie tylko powikłania po szczepieniach na COVID-19, ale także szczepienia obowiązkowe, czyli te, które wykonuje się dzieci i młodzieży. Kwota wypłaty z Funduszu za wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego sięga do 100 tys. zł. 

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych - co to?

Państwo, zachęcając do szczepień, zapewnia także ochronę w przypadku, gdy wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Taką rolę pełni właśnie Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Funkcjonuje on od lutego 2022 roku, przy czym początkowo obejmował jedynie NOP-y po szczepieniach na COVID-19. Obecnie jego zakres jest rozszerzony i obejmuje także powikłania po szczepieniach obowiązkowych. 

Do tej pory wypłacono odszkodowania blisko 250 osobom w łącznej wysokości ponad 5 mln zł.

Kto może skorzystać z rekompensaty?

Każdy pacjent, u którego pojawiły się powikłania po szczepieniu. Górna kwota wypłaty wynosi 100 000 zł., przy czym przesłanką do niej jest konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni łącznie. 

Najwyższa wypłacona kwota odszkodowania dotyczyła przypadku pacjenta, który zachorował na zespół Guillaina-Barrego (ZGB), który charakteryzuje się porażeniem mięśni oraz nerwów po szczepieniu. 

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych jest prostszą drogą do dochodzenia swoich praw i odszkodowania finansowego niż droga sądowa. 

Odczyny poszczepienne - jak często się zdarzają?

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego każdego roku w Polsce rejestrowanych jest od 2 do 3 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szacuje się, że jeden NOP występuje średnio raz na 10 000 podanych dawek szczepionki. Oczywiście częstość występowania odczynów poszczepiennych zależy od rodzaju szczepionki. 

Natomiast ciężkie odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko - stanowią zaledwie 0.1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku.

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu przyczynowo związanego ze szczepieniem.

Zobacz też:

Wraca zapomniana choroba. Polacy nie chcą się szczepić

Nagroda Nobla z medycyny za odkrycie umożliwiające opracowanie szczepionki przeciw COVID-19

Plaster na jelita rodem z PRL. Nasze babcie go uwielbiały

Polecane