Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, leczenie, czynniki ryzyka
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, leczenie, czynniki ryzyka

Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, leczenie, czynniki ryzyka
pixabay.com

Zakrzepica żył – przyczyny

Zakrzepica żył – objawy

Zakrzepica żył – rozpoznanie i leczenie

Zakrzepica żył – przyczyny

Zakrzepica żył zazwyczaj pojawia się na łydkach, udach oraz miednicy, choć najczęściej występuje na podudziach, czyli łydkach. Rzadko schorzenie rozwija się także w innych miejscach. Zakrzepica żył sama w sobie nie jest niebezpieczna, ale z wiekiem staje się chorobą, która często prowadzi do przykrych powikłań. Oderwanie ściany żyły może być bardzo niebezpieczne i bezpośrednio wpływać na zator tętnicy płucnej, co prowadzi do niemal natychmiastowej śmierci.

Przyczyną powstawania zakrzepicy żył jest błąd w mechanizmie krążenia krwi i swobodnego jej przepływu przez zastawki żylne. Wówczas krew zatrzymuje się w żyłach i wywołuje stan zapalny, który uszkadza warstwę nabłonka wyścielającego naczynie, tak zwanego śródbłonka. W miejscach, w których dochodzi do uszkodzenia płytki, zaczynają przyklejać się płytki krwi, co tworzy skrzeplinę i nie pozwala krwi swobodnie przepływać przez żyłę. To z kolei przyczynia się do zmniejszania średnicy naczyń krwionośnych, co wpływa na pracę serca i utrudnia odpływ krwi obwodowej.

Zakrzepica żył – objawy

Zakrzepica żył z początku nie daje żadnych objawów, jednak w dużym zaawansowaniu powoduje bolesne i zauważalne objawy choroby. Pierwszym z nich jest nagły skurcz mięśni i ból w łydce. Charakterystyczne jest, że skurcz nie odpuszcza, tak jak ma to miejsce zazwyczaj, ale wręcz przeciwnie nasila się zwłaszcza przy zginaniu stopy i naciskaniu na jej podeszwę. To przyczynia się do problemów ze swobodnym chodzeniem i poruszaniem się.

Kolejnym objawem zakrzepicy żył w okolicy łydki jest obrzęk miejscowy. Opuchlizna wyczuwalna jest zazwyczaj w obszarze kostki, ale może występować także na całej łydce, a nawet zajmować udo. W miejscu zakrzepicy skóra jest ocieplona i lekko czerwona.

Zakrzepicy żył może towarzyszyć także gorączka lub lekki stan podgorączkowy, co więcej, może pojawić się także przyspieszona czynność serca.

W przebiegu choroby może rozwinąć się także zespół zakrzepowy, który powstaje w bardzo zaawansowanej fazie chorobie żył. Zdarza się, że jest następstwem bezobjawowo przechodzonej choroby.

Czynniki ryzyka, które częściej przyczyniają się do powstawania choroby to między innymi:

- kobiety powyżej 40 roku życia,

- żylaki,

- zbyt duża krzepliwość krwi,

- zapalenie żył powierzchownych,

- leki hormonalne,

- zawał,

- udar,

- choroby reumatyczne,

- astma,

- białaczka,

- leki łagodzące objawy menopauzy,

- siedzący tryb życia,

- ciąża, otyłość,

- źle wykonane operacje.

Zakrzepica żył – rozpoznanie i leczenie

Lekarz przeprowadza rozpoznanie zakrzepicy żył przez dokładny wywiad lekarski oraz obejrzenie nóg. Aby upewnić się w podejrzeniach, powinien zlecić specjalistyczne dodatkowe badania lekarskie.

Leczenie zakrzepicy żył zależy od stopnia zaawansowania choroby a także miejsca pojawienia się żylaków. Lekarz zazwyczaj przepisuje terapię zachowawczą ambulatoryjną lub szpitalną, kiedy żylaki pojawiają się w okolicy miednicy.

Lekarz zazwyczaj zaleca leki przeciwzakrzepowe, aby nie doprowadzić do zatoru płucnego. Zazwyczaj pacjenci przez pierwsze dziesięć dni stosują heparynę drobnocząstkową, podawaną iniekcyjnie. Następnie pacjent bierze środki doustne, których zdaniem jest rozrzedzenie krwi. Pacjent może także wspomagać się lekami flebotropowymi, których zadaniem jest wzmacnianie ściany naczyń żylnych.

Chory powinien także leżeć z uniesionymi nogami oraz nosić rajstopy uciskowe, które powinno się również nosić po operacji.

Leczenie zakrzepicy żył zazwyczaj trwa do 9 miesięcy, a większość chorych zdrowieje całkowicie. Jeśli przyczyną zakrzepicy żył są czynniki genetyczne, choroba może nawracać, dlatego ważne, aby stale monitorować stan swojego zdrowia i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza.

Tagi:
Polecane