Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zanokcica – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zanokcica – przyczyny, objawy, leczenie

Zanokcica – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zanokcica – przyczyny

Zanokcica – objawy

Zanokcica – leczenie

Zanokcica – przyczyny

Zanokcica ma różne przyczyny powstawania. Najczęściej pojawia się w skutek obgryzani paznokci, a zwłaszcza wokół nich. Jeśli często naruszamy delikatne struktury skórek wokół paznokcia i mocno ingerujemy w jego płytkę, możemy doprowadzić do przykrej dolegliwości, jaką jest zanokcica. Przyczyną zanokcicy może być także uraz mechaniczny, np. uderzenie w paznokieć, ostre zadarcie paznokcia, lub źle wykonany zabieg pielęgnacyjny. Zdarza się także, że zanokcica wywołana jest przez częste i długotrwałe ssanie palce, zwłaszcza u małych dzieci, które mają taki nawyk przez dłuższy czas.

Czasem zanokcica ma ostrą postać. Wówczas powstaje na skutek zakażenia spowodowanego przez bakterie. Zanokcica w ostrej fazie choroby spowodowana jest infekcją gronkowca złocistego lub pałeczką ropy błękitnej. Naukowcy notują przypadki, w których przyczyną zanokcicy było zarażenie wirusem opryszczki. Najrzadszą przyczyną choroby są względy jatrogenne, wynikające ze stosowania przez pacjentów retinoidów.

Zanokcica – objawy

Naciek zapalny, który zwany jest zanokcicą to zaczerwieniony, spuchnięty fałd skórny. Objawem charakterystycznym tej choroby jest pulsowanie nacieku oraz ból, zwłaszcza przy nacisku lub mocniejszym dotyku. Z tego powodu, by nie zaogniać stanu zapalnego, nie powinno się narażać chorego na podrażnienia ani mechaniczne pogłębianie uszkodzeń w obrębie palca.

Objawem zanokcicy może być także ropień, który pojawia się pod wałem paznokciowym. Jest to charakterystyczne dla zanokcicy, która spowodowana jest infekcją bakteryjną. Zaś jeśli chory nabawił się zanokcicy z powodu zakażenia pałeczką ropy błękitnej, jego paznokieć może przybierać zielonkawe zabarwienie.

Kiedy zanokcica będzie zaniedbana przez chorego i nie przystąpi on do właściwego leczenia, często przechodzi do przewlekłej, ostrej fazy i zostawia po sobie trwałe ślady w postaci zgrubień, łuszczącej się skóry, przebarwień i obrzęków. Bardzo charakterystycznym objawem zanokcicy są poprzeczne bruzdy pojawiające się na paznokciu. Nazywane są one bruzdami Beau’a. W tej fazie choroby bardzo często dochodzi do całkowitego wyniszczenia płytki paznokcia.

Zanokcica – leczenie

W leczeniu dolegliwości jaką jest zanokcica najważniejsze jest leczenie objawowe. Duża ulgę przynosi choremu moczenie rąk w ciepłej wodzie, zwłaszcza z szarym z mydłem, a takie kąpiele są doskonałe na wszelkiego typu obrzęki. Kąpiele lub moczenie rąk w mydle powoduje także samoczynny wyciek ropy z ran, co daje ulgę i przyspiesza procesy regeneracyjne. Zaś zanokcica z przyczyn bakteryjnych leczona jest wówczas chirurgicznie, poprzez nacięcie chorego fragmentu paznokcia i naskórka. Często stosuje się także drenaż ropnia.

Jeśli chory cierpi na przewlekłą postać zanokcicy, podaje się mu antybiotyki miejscowo i doustnie. Jeśli antybiotyki nie pomagają, a postać choroby jest ostra, wdraża się także leki przeciwgrzybicze.

Aby zapobiec zanokcicy, należy dbać o należytą ochronę paznokci, kiedy jesteśmy narażeni na różne uszkodzenia mechaniczne. Powinniśmy także przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz nie poddawać płytki paznokcia mocnej ingerencji pilnika podczas piłowania paznokci. Powinniśmy także unikać tego typu czynności w gabinecie manikiurzystki lub pedikiurzystki. Musimy również pamiętać o nie wycinaniu skórek zbyt głęboko. Także przy porządkach domowych warto zakładać rękawice ochronne i pilnować tego, by dłonie nie były często narażone na uszkadzanie mechaniczne i zniszczenie. W celach pielęgnacyjnych warto stosować kremy i balsamy nawilżającej przeznaczone do suchej lub wrażliwej skóry dłoni, zwłaszcza z mocznikiem w składzie.

Tagi: