Zapalenie kącików ust – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie kącików ust – przyczyny
Zapalenie kącików ust – objawy
Zapalenie kącików ust – leczenie
Zapalenie kącików ust – profilaktyka
Zapalenie kącików ust – przyczyny
Zapalenie kącików ust, zwane inaczej zajadami, to pęknięcia w kącikach ust. Są ogniskami infekcji i występują w każdym wieku. Najczęstsze przyczyny pojawiania się zapalenia kącików ust to:
- niedobory witamin, zwłaszcza z grupy B,
- przesuszanie ust podczas mrozu lub wiatru,
- alergia kontaktowa,
- stosowanie antybiotykoterapii zbyt długo,
- podrażnienie mechaniczne ust,
- niedobór żelaza lub cynku,
- wady zgryzu,
- próchnica,
- zaburzenia trawienia,
- otyłość lub ciąża,
- proteza,
- długotrwały stres,
- obniżona odporność organizmu,
- zakażenie grzybicze,
- nadużywanie alkoholu i kawy.
Zapalenie kącików ust – objawy
Objawy zapalenia kącików ust, tj. powstawania zajadów, są łatwo zauważalne i odczuwalne. W kącikach ust pojawiają się wówczas swędzące i piekące rumienie. Bardzo często pękają w miejscu zaczerwienienia i powstają w nich drobne szczeliny. Czasem mogą tworzyć się w nich nadżerki lub z miejsca zapalenia może wypływać ropna wydzielina. Objawy, które towarzyszą zapaleniu kącików ust bardzo często upośledzają samą mechanikę ust oraz szczęki, ponieważ przy próbie szerszego otwarcia ust, bolesne zmiany dodatkowo pękają i ograniczają ruchomość naszych warg. Zmiany w zaawansowanej fazie choroby mogą być pokryte żółtymi strupami lub białym nalotem w wyniku zakażenia Candida albicans.
Zapalenie kącików ust – leczenie
Leczenie zapalenie kącików ust przede wszystkim powinno odbywać się w warunkach domowych. Domowe sposoby na leczenie zajadów to między innymi dieta bogata w witaminy z grypy B oraz witaminę C, spożywanie drożdży oraz jedzenie czosnku. Dodatkowo przydatne będą okłady z miodu stosowane na zmienione chorobowo miejsce. Tę terapię można wspomagać także okładami z aloesu i ogórka, który ochłodzi zbolałe miejsce i stonizuje skórę. Częstym sposobem przynoszącym ulgę i poprawiającym stan skóry jest zakraplanie na zajady olejku lawendowego oraz olejku z drzewa herbacianego, jednak trzeba pamiętać, aby rozcieńczyć olejek olejem bazowym, np. oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Do odkażania ran z pewnością przyda się woda z octem lub zwykła pasta do zębów.
Jeśli udamy się do lekarza w celu leczenia zapalenia kącików ust, z pewnością przepisze on leki lub maści wspomagające proces gojenia i regeneracji. Mogą to być takie środki jak: maści o działaniu ściągającym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym, maści antybiotykowe, preparaty zawierające klotrimazol, o działaniu grzybobójczym, maść cynkowa, aspiryna, witamina B12, maść z witaminą B12, maść z witaminą A i E, maść do ust z kwasem mlekowym, krem z hydrokortyzonem.
Zapalenie kącików ust – profilaktyka
Zapalenie kącików ust wydaje się niegroźną chorobą, którą często lekceważymy, dodatkowo podrażniając zmienione chorobowo miejsca. Musimy jednak pamiętać o tym, że nieleczone zajady mogą przybrać przewlekły charakter i zaogniać się do tego stopnia, że w kącików ust powstaną bardzo bolesne i ciężko gojące się nadżerki. Takie zaniedbanie dolegliwości najczęściej prowadzi do powstawania trwałych blizn na skórze i tendencji do nawrotów choroby!
Aby nie dopuścić do ponownego zaatakowania kącików ust chorobą, powinniśmy skupić się na odpowiedniej profilaktyce. Obejmuje ona takie czynności jak:
- nieprzesuszanie ust,
- stosowanie balsamów nawilżających,
- pilnowanie, aby dieta była bogata w witaminy z grupy B, żelazo i cynk,
- natłuszczanie ust,
- pilingowanie ust i nawilżanie,
- picie dużej ilości wody.