Zatrucia ostrokrzewem (Ilex) – objawy i postępowanie
Zatrucia ostrokrzewem (Ilex) – o samej roślinie
W naszym klimacie ostrokrzew dorasta do około 3 metrów wysokości i najczęściej stanowi dekoracyjny krzew. Roślina ta dobrze znosi miejskie zanieczyszczenie i suche powietrze. Dlatego też dobrze nadaje się do zasiedlania miejskich ogrodów i parków.
W czasach starożytnego Rzymu był poświęcony Saturnowi jako symbol zdrowia i szczęścia podczas zimowych obchodów Saturnaliów. Analogicznie jak jemioła czy świąteczna choinka przypomina o naszych pogańskich wierzeniach. Ostrokrzew jest także obecny w legendach chrześcijańskich, według których krzew wyrastał tam gdzie stąpał Chrystus, a jaskrawo czerwone owoce symbolizują krew Zbawiciela.
Ostrokrzew ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej dzięki swoim licznym właściwościom prozdrowotnym, należy oczywiście stosować w ściśle określonych dawkach, aby nie doszło do zatrucia ostrokrzewem, które może być tragiczne w skutkach. Do niektórych właściwości tego krzewu możemy zaliczyć:
rozszerza oskrzela, dlatego zaleca się go chorym na astmę i zapalenie oskrzeli
wspomaga leczenie kataru
łagodne działanie przeciwgorączkowe
właściwości przeczyszczające przydają się w leczeniu uciążliwych zaparć
działanie przeciwbólowe, przydatne zwłaszcza przy reumatycznych bólach stawów
poprawia krążenie krwi
wspomaga leczenie ospy wietrznej
Substancje aktywne zawarte w ostrokrzewie to między innymi:
kwas kawowy,
pochodne kawoilu,
kwas kawoilowo-szikimowy,
kwas chlorogenowy,
kwas feruloilochinowy,
kwercetynę,
kwas chinowy,
kemferol,
garbniki,
rutyna,
kofeina i teobromina.
Zatrucia ostrokrzewem (Ilex) – objawy
Liście, gałęzie i jagody ostrokrzewu są pięknymi dekoracjami świątecznymi, ale jagody są trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Połknięcie jagód ostrokrzewu może powodować:
wymioty,
biegunkę,
odwodnienie,
senność.
U dzieci objawy pojawiają się po połknięciu zaledwie dwóch jagód ostrokrzewu. Spożycie ponad 20 jagód może być dla malucha śmiertelne, a ponieważ dzieci mogą być skuszone smakowitym wyglądem i jaskrawym kolorem owoców, należy bardzo uważać robiąc świąteczne stroiki bądź hodując ostrokrzew w ogródku. Zjedzenie liści również może prowadzić do zatrucia ostrokrzewem, ale ponieważ są kłujące, dzieci zwykle zostawiają je w spokoju. Aby zapobiec zatruciu, warto usunąć jagody przed dekorowaniem świeżym ostrokrzewem. Nawet jeśli ostrokrzew znajduje się poza zasięgiem, jagody szybko wysychają w temperaturze pokojowej, a następnie spadają na podłogę, gdzie znajdują je dzieci i zwierzęta.
Zatrucia ostrokrzewem (Ilex) – postępowanie
Jeśli podejrzewasz, że ktoś połknął jagody ostrokrzewu należy jak najszybciej wykonać następujące działania:
usunąć wszelki materiał roślinny nadal znajdujący się w ustach;
podać wodę;
jeżeli do zatrucia ostrokrzewem doszło u dziecka, należy bezwzględnie zadzwonić po pogotowie, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności jaką ilość jagód spożyło.
W przypadku ciężkiego zatrucia lekarze podadzą węgiel aktywowany i płyny.