Ile można doliczyć do emerytury za dzieci? Tyle należy się w 2025

Wychowanie dzieci to nie lada wyzwanie. Dlatego matki czworga lub więcej dzieci, które poświęciły się opiece nad nimi zamiast pracy zawodowej, mogą liczyć na specjalne świadczenie, nazywane potocznie „Mama 4 plus”. A co z matkami, które mimo posiadania dużej rodziny, zdecydowały się wrócić do pracy? Również im należy się dodatek.
- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie tylko dla matek
- „Mama 4 plus” jako dopełnienie do emerytury
- Ile wynosi świadczenie „Mama 4 plus” w 2025 roku
- Kiedy nie otrzymasz rodzicielskiego świadczenia emerytalnego
Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane jest od 2019 roku. Świadczenie ma zapewnić środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z pracy zawodowej, aby wychowywać dzieci. Co ważne, świadczenie przysługuje nie tylko matkom; mogą ubiegać się o nie również samotni ojcowie. Komu dokładnie przysługuje?
1. Matkom, które ukończyły 60 lat i wychowały co najmniej czworo dzieci.
2. Ojcom, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej czworo dzieci, jeśli ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Samotni rodzice mogą ubiegać się o świadczenie w przypadku wychowania dzieci biologicznych, dzieci współmałżonka, przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem zastępczych rodzin zawodowych).



„Mama 4 plus” ci się należy – nawet jeśli pracowałaś
O rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym najczęściej mówi się w kontekście matek, które nie wypracowały sobie emerytury. W takich przypadkach matce (lub samotnemu ojcu) przyznawane jest świadczenie w wysokości najniższej emerytury.
Jednak świadczenie w postaci dodatku wypłacane jest również wtedy, gdy samotny rodzic pracował, ale wypracowana emerytura jest niższa od aktualnej najniższej. W takich sytuacjach w ramach rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego wypłacany jest dodatek w kwocie będącej dopełnieniem do najniższej emerytury. Przeczytaj też: ZUS podnosi emerytury, świadczenia w górę. TABELA WALORYZACJI

Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające w 2025 roku?
Świadczenie „Mama 4 plus” podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że w 2025 roku pełna kwota wynosi 1 878,91 złotych brutto, co przekłada się na około 1 709,81 złotych netto miesięcznie.
Jeśli jesteś matką czwórki dzieci i pracowałaś, ale nie wypracowałaś pełnego stażu niezbędnego do otrzymania najniższej emerytury, należy ci się dodatek w postaci dopełnienia do emerytury. To znaczy, że suma świadczenia emerytalnego i dodatku w ramach rodzicielskiego świadczenia emerytalnego nie może być wyższa od najniższej emerytury.
Kiedy świadczenie „Mama 4 plus” się nie należy?
Rodzicielskie świadczenie emerytalne nie jest przyznawane automatycznie, ale po złożeniu odpowiedniego wniosku. ZUS może odmówić ci przyznania świadczenia, jeśli jesteś:
• uprawniona do emerytury albo renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury,
• tymczasowo aresztowana albo odbywasz karę pozbawienia wolności (z wyłączeniem odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego),
• sąd pozbawił cię władzy rodzicielskiej albo ją ograniczył przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,
• długotrwale zaprzestałaś wychowywania dzieci.
Przeczytaj też: Rząd podjął decyzję. ZUS dołoży 400 zł do emerytury, ale najpierw wniosek
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje wyłącznie wtedy, gdy w trakcie jego pobierania mieszkasz w Polsce.
Źródła: gov.pl, zus.pl





































