Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acenokumarol
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acenokumarol

Acenokumarol
pixabay.com

Acenokumarol – skład

Tabletki mają białą barwę i są obustronnie wypukłe, z charakterystycznym przecięciem na jednej stronie. W opakowaniu znajduje się 60 tabletek. Każda tabletka zawiera 4 mg substancji czynnej (acenokumarolu) oraz substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, skrobię ziemniaczaną, kopowidon, laurylosiarczan sodu i kwas  cytrynowy. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25C, a okres ważności wynosi 3 lata. 

Acenokumraol – działanie i dawkowanie

Międzynarodowy współczynnik znormalizowany, czyli wskaźnik INR umożliwia monitorowanie procesu krzepnięcia krwi i odniesienie go do zalecanej normy. Czynniki syntezujące, prowadzące do krzepnięcia krwi przez oddziaływanie witaminy K zostają przez Acenokumarol zahamowane, aż do uzyskania optymalnego zakresu INR (zwykle 2-3). Substancja czynna o tej samej nazwie zmniejsza krzepliwość i rozrzedza krew, neutralizując zespół protrombinowy. Synteza czynników krzepliwości odbywa się w wątrobie, w momencie gdy pojawia się odpowiednia dawka witaminy K. Acenokumarol działa antagonistycznie w stosunku do tej witaminy. Dawka leku musi zostać ustalona przez lekarza, po wcześniejszym badaniu morfologicznym. Niekontrolowane obniżenie poziomu krzepliwości krwi grozi ryzykiem rozwoju poważnych chorób. Lek należy przyjmować doustnie o regularnej porze, substancja czynna wchłaniana jest w przewodzie pokarmowym w 99%, następnie metabolizowana w wątrobie i wydalana razem z moczem i kałem. Lek zaczyna działać zazwyczaj po upływie 2-3 dni i utrzymuje się przez kolejne 3-4 dni.

Acenokumarol – wskazania

Wszelkie jednostki chorobowe związane z zakrzepami i zatorami, tj. zakrzepica żył, migotanie przedsionków, zatorowość płucna mogą wymagać terapii acenokumarolem. Lek może być podawany prewencyjnie przed operacją, w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepów u pacjenta unieruchomionego. Profilaktyka obejmuje także leczenie wrodzonego niedoboru antytrombiny III. Ewentualne przedawkowanie substancji czynnej wymaga podania odtrutki w postaci witaminy K.

Acenokumarol – przeciwwskazania

Jeśli ryzyko wystąpienia krwotoku jest większe niż możliwe korzyści po zażyciu substancji czynnej lekarz może zrezygnować z przepisania produktu. Lek jest w stanie przedostać się przez barierę łożyska, dlatego nie mogą przyjmować go kobiety ciężarne i planujące ciążę. W przypadku kobiety karmiącej dziecko powinno profilaktycznie otrzymać witaminę K po przeprowadzeniu badań krwi. Stosowanie leków u dzieci i osób starszych powinno być ograniczone i szczególnie kontrolowane. Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania acenokumarolu jest skaza krwotoczna, oraz choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy. Zaburzenia wydolności wątroby i nerek utrudniałyby metabolizowanie składników produktu, dlatego również uniemożliwiają jego przyjmowanie. Terapia jest zakazana także przy reakcji alergicznej na substancję czynną lub składniki pomocnicze.

Tagi: