Acti-trin
Acti-trin – skład I dawkowanie
Syrop opakowany w butelkę wykonaną ze szkła brunatnego jest sprzedawany razem z kieliszkiem lub łyżeczką do odmierzania dawki. Jedna butelka zawiera 100 ml leku. Produkt składa się z substancji czynnych (triprolidyny, pseudoefedryny, dekstrometorfanu) i substancji pomocniczych, do których zalicza się: maltitol ciekły, sodu benzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, lewomentol, wanilina, substancja poprawiająca smak i zapach (substancje aromatyczne naturalne, triacetyna, etanol), żółcień chinolinowa(E 104), czerwień koszenilowa(E 120), czerń brylantowa(E 151), etanol 96% (v/v), woda oczyszczona. Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25C, w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Acti-trin przyjmuje się doustnie, dzieci powyżej 12. roku życa i dorośli powinni przyjmować 10 ml syropu 3-4 razy na dobę, a dzieci w przedziale wiekowym 7-12 lat, 5 ml syropu 3-4 razy na dobę. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 6 godzin. Przekroczenie zalecanej dawki wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem, gdyż mogą pojawić się skutki uboczne przedawkowania, tj. śpiączka, dezorientacja, bóle głowy, zaburzenia ruchu, drgawki, wysuszenie skóry i błon śluzowych, dolegliwości pokarmowe (biegunka, nudności, wymioty), osłabione napięcie mięśni, gorączka, nadciśnienie i problemy z oddawaniem moczu.
Acti-trin – co to jest?
Acti-trin jest lekiem stosowanym do zwalczania infekcji górnych dróg oddechowych, będących objawem grypy, przeziębienia lub innych infekcji, w których występuje kaszel. Produkt zawiera trzy substancje czynne: triprolidynę, która ogranicza ilość wydzieliny w jamie nosowej, pseudoefedrynę, zatrzymującą odruch kichania i zmniejszającą przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i dekstrometorfan, który podwyższa próg odruchu powodującego kaszel. Acti-trin jest wskazany przy infekcjach z obrzękiem śluzówki nosa i wodnistym wysiękiem.
Acti-trin – przeciwwskazania
Leku nie wolno stosować, jeśli wystąpi reakcja alergiczna na jedną z substancji czynnych lub pomocniczych, oraz w trakcie terapii inhibitorami monoaminooksydazy stosowanymi do leczenia depresji, choroby Parkinsona i innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego – musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie od czasu przyjęcia ostatniej dawki inhibitorów MAO, aby rozpocząć dawkowanie leku Acti-trin. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą: niewydolności nerek i wątroby, astmy oskrzelowej, niewydolności oddechowej, zaawansowanej formy nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i mukowiscydozy. Nie wolni przyjmować produktu kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 7 lat. Nie zaleca się stosowania leku w przypadku infekcji z obfitą wydzieliną podczas kaszlu.
Acti-trin – interakcje z innymi lekami
Syrop nasila działanie inhibitorów monoaminooksydazy, połączenie substancji czynnych produktu z lekami psychoaktywnymi może doprowadzić śpiączki, wzrostu temperatury, zapaści i skoków ciśnienia tętniczego. Acti-trin zwiększa aktywność leków nasennych, uspokajających i przeciwalergicznych. Pseudoefedryna zawarta w syropie obniża skuteczność leków obniżających ciśnienie krwi. W trakcie przyjmowania leku nie wolno spożywać alkoholu.