Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Akneroxid
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Akneroxid

Akneroxid
pixabay.com

Akneroxid – co to jest?

Lek umieszczony jest w tubie polietylenowej w formie białego żelu. Akneroxid występuje w dwóch wariantach, w zależności od stężenia nadtlenku benzoilu, który pełni funkcję substancji czynnej. Dostępny jest Akneroxid 5 i 10 (liczba oznacza procentowe stężenie), w skład pozostałych składników wchodzi: eter laurylowy makrogolu, karbomer 940, wodorotlenek sodu, kwas edetynowy i woda oczyszczona.

Akneroxid – działanie i dawkowanie

Akneroxid to lek w postaci żelu przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę, w celu wyleczenia trądziku pospolitego. Przyczyną pojawienia się widocznych wykwitów skórnych mogą być bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes. Substancja czynna (nadtlenek benzoilu) zatrzymuje rozwój tych bakterii. Żel należy aplikować cienkimi warstwami 1-2 razy na dobę, w miejscu zmienionym przez chorobę (nie wolno używać Akneroxidu na skórę zdrową). W przypadku pacjentów ze skórą wrażliwą, zaleca się stosowanie preparatu raz dziennie, przed pójściem spać. Po nałożeniu należy dokładnie oczyścić ręce. Okres leczenia zależy od indywidualnej reakcji organizmu na substancję czynną, zazwyczaj trwa 4-10 tygodni. Uczucie zbyt mocnego lub zbyt słabego działania leku należy zgłaszać lekarzowi. Lek przechowuje się w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci. Produkt jest ważny przez 6 miesięcy po pierwszym otwarciu tubki.

Akneroxid – możliwe działania niepożądane

Objawy podrażnienia znacznie częściej występują u pacjentów, którzy stosowali środek w nadmiernych ilościach. Na początku terapii może pojawić się napięcie i miejscowe zaczerwienienie skóry, które ustępuje w trakcie leczenia. Jeśli stan napięcia i zaczerwienienia będzie utrzymywał się powyżej 5 dni, stosowanie leku powinno zostać przerwane a sytuacja nadwrażliwości zgłoszona lekarzowi. Kuracja może być kontynuowana po ustąpieniu objawów, ale wówczas lek przyjmuje się w większych odstępach czasowych. U mniej niż 1 na 100 osób nasiliła się suchość skóry. Alergię kontaktową zaobserwowano rzadziej niż u 1 na 1000 osób.

Akneroxid – szczególne środki ostrożności

Lek nie może dostać się do oczu, warstwa żelu powinna być nakładana wyłącznie na chorą skórę. W razie kontaktu z oczami zaleca się spłukanie substancji obfitymi ilościami wody. Akneroxid może spowodować podrażnienie błon śluzowych i ust. Obszary skóry poddawane leczeniu powinny być chronione przed szkodliwą ekspozycją na promieniowanie UV. Preparat wykazuje właściwości wybielające, z tego powodu nie powinno się go nakładać w okolicach brwi, brody i w miejscu granicy skóry z włosami. Lekarz powinien zostać poinformowanych o wszystkich przyjmowanych aktualnie środkach przed rozpoczęciem terapii. Przeciwwskazania dotyczą równoległego używania produktu z innymi lekami dermatologicznymi o charakterze złuszczającym, wysuszającym, drażniącym i o właściwościach redukujących. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią przed zastosowaniem produktu powinny skonsultować się z lekarzem. Zabrania się stosowania leku w ostatnim miesiącu ciąży. W pozostałych miesiącach oraz w okresie karmienia piersią, lekarz może zadecydować o wprowadzeniu terapii Akneroxidem, jeśli korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami.

Tagi:
Polecane