Atarax – właściwości, dawkowanie, działania niepożądane
Atarax – właściwości
Atarax ma za zadanie zmniejszyć poziom lęku i poprawić samopoczucie. Jago substancją czynną jest hydroksyzyna. Ma ona działanie uspokajające, nasenne, przeciwwymiotne, przeciwhistaminowe oraz łagodnie przeciwbólowe.
Lek Atarax zaleca się stosować w stanach lęku i niepokoju, a czasem także pobudzenia psychoruchowego. Jednak jest to także lek na uporczywy świąd w przypadkach wyprysku, pokrzywki i zapalenia skóry. Stosuje się go także przed zabiegami operacyjnymi w celu zmniejszenia lęku przed zabiegiem.
Atarax – dawkowanie
Lek jest sprzedawany na receptę. Należy go zażywać w jak najmniejszej skutecznej dawce i w jak najkrótszym czasie. Przy objawowym leczeniu lęku - 50 mg na dobę w 2-3 dawkach, w ciężkich przypadkach do 300 mg na dobę,
U dzieci stosuje się mniejsze dawki. Podobnie u pacjentów z niewydolnością wątroby i niewydolnością nerek. Kobietom w ciąży i karmiącym piersią leku nie podaje się.
Atarax – kiedy nie stosować
Nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie można stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony na którykolwiek składnik preparatu lub na cetyryzynę, inne pochodne piperazyny, aminofilinę lub etylenodiaminę
Atarax – działania niepożądane
Jak każdy lek, również Atarax może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych. Bardzo często pojawia się senność. Często lub niezbyt często mogą wystąpić: suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, ból głowy, zawroty głowy, nadmierne uspokojenie, bezsenność, drżenie, pobudzenie, stany splątania, uczucie zmęczenia, znużenie, złe samopoczucie i gorączka.