Blastocystoza – objawy, przyczyny, leczenie

Blastocystoza – objawy, przyczyny, leczenie
pixabay
Autor Agata Wiencierz26.10.2020

Blastocystoza jest powszechną parazytozą występującą na całym świecie. Większość jej przypadków przebiega bezobjawowo. Co robić, jeśli wystąpi i jak się przed nią zabezpieczyć?

Czym jest blastocystoza?

Blastocystoza jest pasożytniczą chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez pierwotniaka Blastocystis hominis. Miejscem bytowania tych pierwotniaków są układy pokarmowe człowieka i wielu zwierząt. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonego pokarmu, wody lub też drogą fekalno-oralną (choroba brudnych rąk). Szacuje się, że jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych u ludzi.

Przyczyny blastocystozy

Jak już wspomniano, przyczyną powstawania blastocystozy są pierwotniaki Blastocystis hominis. Uważa się, że większość szczepów tych pierwotniaków jest nieszkodliwa (wtedy choroba przebiega bezobjawowo), natomiast za wystąpienie objawów odpowiadają patogenne szczepy Blastocystis – do takiej interpretacji skłania fakt, że u osób zakażonych wirusem HIV obserwuje się taką samą częstotliwość zakażeń jak u osób zdrowych.

Blastocystis hominis mają kilka form, a postacią inwazyjną dla człowieka są grubościenne cysty. Pasożyty uwalniają się z cyst w jelicie grubym. Możliwe jest, że raz zarażona osoba pozostaje bezobjawowym nosicielem.

Objawy blastocystozy

W większości przypadków zarażenia przebiegają bezobjawowo. Gdy objawy występują, są niespecyficzne – może pojawić się biegunka, ból brzucha, nudności, a nawet pokrzywka i osłabienie. Zazwyczaj choroba ustępuje samoistnie.

Leczenie blastocystozy

Leczenie blastocystozy zaleca się, jeżeli występują uporczywe objawy, np. długotrwała biegunka lub brak łaknienia połączony ze spadkiem wagi. Podawane są wtedy metronidazol (przez 5 do 10 dni) lub tynidazol (jednorazowo).

Gdy badanie kału na obecność pasożyta jest dodatnie, ale pacjent nie wykazuje dolegliwości, leczenie nie jest zalecane.

Jak uniknąć zachorowania na blastocystozę?

By uniknąć zarażenia Blastocystis hominis należy unikać jedzenia i picia potencjalnie zakażonych potraw i napojów. Szczególną uwagę trzeba zwracać na to w podróży do krajów rozwijających się. Należytą uwagę powinno się poświęcić edukacji dzieci w zakresie higieny osobistej – do zarażenia może dojść, gdy nie myje się rąk po skorzystaniu z toalety lub kontakcie ze zwierzętami.

Następny artykuł