Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 31.07.2023 15:38

Bóle brzucha i zmęczenie? To mogą być symptomy jednego z najbardziej zjadliwych nowotworów

rak jelita grubego
canva.com

Rak jelita grubego rozwija się skrycie i powoli, przez dłuższy czas nie dając charakterystycznych objawów, przez co zazwyczaj jest wykrywany w stadium zaawansowanym, kiedy możliwości leczenia są już bardzo ograniczone. Warto więc być czujnym i w przypadku utrzymywania się nawet niepozornych dolegliwości, zgłosić się do lekarza. 
 


 

Jaka jest częstotliwość występowania raka jelita grubego w Polsce i na świecie?

Rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem śmiertelności z powodu nowotworów w naszym kraju i jest trzecim najczęściej wykrywanym rakiem na świecie. „Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy. Na świecie jest to liczba około miliona rocznych nowych zachorowań i około pół miliona zgonów każdego roku.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-31T152153.452.png
 

Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

Bóle brzucha i zmęczenie są jednymi z objawów raka jelita grubego

Objawy raka jelita grubego są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnych stadiach rozwoju, zazwyczaj symptomy są niespecyficzne i mogą sugerować inne, mniej poważne dolegliwości. Rak rozwija się skrycie. W postaci wczesnej jest skąpoobjawowy bądź wręcz bezobjawowy. Nam tym etapie ciężko więc go „wyłapać”. W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne, takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Jednym z najczęstszych objawów są bóle brzucha o różnym umiejscowieniu. „Należy pamiętać, że objawem alarmowym są bóle, które wybudzają nas w nocy.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Czerwona lampka powinna się zapalić również w momencie, kiedy odczuwamy ciągłe zmęczenie i osłabienie. Jest to jednak objaw niecharekterystyczny, który może dotyczyć najróżniejszych schorzeń, stąd jest często pomijany przez pacjentów. 

Przebieg raka jelita grubego

Jako że rak jelita grubego przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów, ważne jest, aby regularnie wykonywnać badania profilaktyczne. Podstawą profilaktyki raka jelita grubego jest kolonoskopia. „Tutaj mamy narzędzie, które nie tylko wykrywa zmiany wczesne czy zaawansowane, ale jednocześnie pozwala nam na usunięcie polipów czy zmian nowotworowych. Głównie chodzi o to, żebyśmy usuwali zmiany nowotworowe i nie pozwalali na to, aby doprowadziły do rozwoju raka jelita grubego.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze to między innymi: 

  • bóle brzucha o różnym umiejscowieniu (zwłaszcza wybudzające nas w nocy),
  • uczucie zmęczenia i osłabienia, 
  • zaburzenia rytmu wypróżnienia (biegunki lub zaparcia),
  • krwawienie z odbytnicy, 
  • obecność krwi w stolcu,
  • trudności w oddawaniu stolca, 
  • zmiana w kształcie i rozmiarach stolca (tzw. stolce ołówkowate),
  • utrata apetytu, 
  • postępująca utrata masy ciała,
  • anemia.