Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Brodacid – wskazania, działanie, wskazówki dotyczące stosowania
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Brodacid – wskazania, działanie, wskazówki dotyczące stosowania

Brodacid – wskazania, działanie, wskazówki dotyczące stosowania
pixabay.com

Brodacid – charakterystyka

Brodacid to preparat stosowany w leczeniu brodawek, zawierający w swym składzie kwas mlekowy oraz kwas salicylowy – substancje te działają keratolitycznie, zmiękczająco oraz niszcząco na zrogowaciały naskórek. Brodacid ma postać płynu przeznaczonego do miejscowego stosowania na zmienioną chorobowo skórę, jest dostępny bez recepty.

Brodawki to narośle skórne mające postać wypukłych guzków. Są wywoływane przez bezpośredni kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, który jest wysoce zaraźliwy. HPV może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z osobą lub przedmiotem używanym przez osobę z wirusem. Brodawki najczęściej pojawiają się na palcach rąk oraz stóp, nazywa się je brodawkami podeszwowymi, jednak mogą również występować się w innych miejscach ciała. Istnieje kilka metod ich usuwania, jedną z najczęściej wybieranych jest stosowanie kwasu salicylowego oraz kwasu mlekowego.

Brodacid – działanie

Substancjami czynnymi Brodacidu są kwas salicylowy oraz kwas mlekowy – 1 g płynu zawiera 100 mg kwasu salicylowego (Acidum salicylicum) oraz 63 mg kwasu mlekowego 80% (Acidum lacticum). Pierwsza z wymienionych substancji ma działanie bakteriostatyczne, grzybobójcze i keratolityczne (rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka), stanowi kluczowy dodatek do wielu produktów używanych w leczeniu trądziku, łuszczycy, zrogowaceń naskórka, odcisków, a także brodawek podeszwowych.

Kwas mlekowy to środek zmiękczający i keratolityczny stosowany w różnych produktach kosmetycznych oraz jako składnik produktów farmaceutycznych ze względu na właściwości antyseptyczne. W dużych stężeniach może działać na wirusy będące przyczyną powstawania brodawek. Substancją pomocnicą leku jest dimetylosulfotlenek, który zwiększa przenikanie składników czynnych w głąb tkanek.

Brodacid – wskazania i stosowanie

Brodacid stosowany jest w leczeniu:

  • brodawek zwykłych,

  • brodawek podeszwowych,

  • brodawek okołopaznokciowych,

  • brodawek mozaikowych.

Przed nałożeniem płynu na powierzchnię brodawki należy umyć oraz dokładnie osuszyć skórę. Następnie przy pomocy aplikatora należy nałożyć niewielką ilość preparatu na narośl, tak, aby lek nie dostał się na zdrową skórę. Maksymalny czas leczenia nie powinien wynosić więcej niż 6-8 tygodni.

Brodacid jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia, jednak u najmłodszych – do 12 roku. życia – leczenie może się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Brodacid – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania Brodacidu są:

  • nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji preparatu,

  • znamiona,

  • rany i zmiany zapalne,

  • ciąża i okres karmienia piersią,

  • wiek poniżej 2 lat.

Stosowanie preparatu trzeba przerwać, jeśli wystąpi podrażnienie skóry. Należy unikać wdychania oparów leku oraz chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z płynem. Jeśli dojdzie do pokrycia produktem zdrowej skóry, należy niezwłocznie przemyć ją czystą wodą.

Tagi: