Ceel - działanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania
Ceel to lek w postaci tabletek powlekanych, dostępny w aptekach bez recepty. Wskazaniem do stosowania preparatu są niedobory witamin C i E. Stosowany jest także w profilaktyce chorób serca i miażdżycy naczyń krwionośnych. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Ceel?
Ceel - opis leku
Lek Ceel dostępny jest w postaci powlekanych tabletek (30 sztuk w opakowaniu). Substancją czynną preparatu jest kwas askorbinowy oraz tokoferol. Ceel wydawany jest w aptekach bez recepty. Jedna tabletka leku Ceel zawiera: 0,05 g kwasu askorbinowego (witamina C) i 0,1 g tokoferolu (witamina E).
Ceel - wskazania do stosowania
Preparat Ceel przepisywany jest pacjentom w celu profilaktyki chorób serca oraz miażdżycy naczyń krwionośnych. Zalecany jest także w stanach niedoboru witaminy C i E oraz w chorobach powiązanych ze stresem oksydacyjnym.
Działanie leku Ceel
Witaminy C i E posiadają właściwości antyoksydacyjne. Połączenie tych witamin hamuje peroksydację lipidów zdecydowanie skuteczniej, niż każda z nich zastosowana osobno. Witamina E chroni inne witaminy przed utlenianiem (zwłaszcza witaminę A), a także hormony i enzymy. Pełni bardzo ważną funkcję ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i nadtlenków lipidowych.
Witamina C jest z kolei niezbędna w procesach oksydoredukcyjnych, bierze udział w syntezie katecholamin i innych przemianach metabolicznych zachodzących w komórkach organizmu. Preparat działa wspomagająco w leczeniu chorych, zwłaszcza po zawale serca.
Dawkowanie leku Ceel
Preparat Ceel należy przyjmować doustnie. W stosowaniu leku należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty. Przed zażyciem leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej leku, bowiem może mieć to negatywny wpływ na zdrowie.
Zalecane dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci po 12. roku życia: 1-2 tabletek na dobę (doustnie).