Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Clarinase
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Clarinase

Clarinase
pixabay.com

Clarinase – skład i dawkowanie

Clarinase to produkt przeznaczony do leczenia sezonowych reakcji alergicznych, przy których występuje nieżyt nosa oraz przekrwienie błony śluzowej. W opakowaniu znajduje się 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, każda z nich zawiera 0,005 g loratadyny oraz 0,12 g siarczanu pseudoefedryny. Zaleca się przyjmować tabletki doustnie i w całości, nie jest konieczne dawkowanie przed lub po posiłku. Zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 12 lat powinni dawkować 1 tabletkę co 12 godzin. Całkowity czas leczenie nie może przekroczyć 10 dni. Lek jest dostępny bez recepty.

Clarinase – ostrzeżenia

Środek może być podawany maksymalnie przez 10 dni od momentu przyjęcia pierwszej dawki. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych tj. pojawienie się nadciśnienia, zaburzenia rytmu serca (częstoskurcze, kołatania), dolegliwości żołądkowych lub neurologicznych (zawroty i bóle głowy) należy przerwać leczenie. Szczególną ostrożność w trakcie terapii powinni zachować pacjenci chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i nadczynność tarczycy. Lekarz może zrezygnować z przepisania tabletek lub zmodyfikować dawkę, jeśli w wywiadzie zostaną stwierdzone kardiologiczne, zwężenie szyi pęcherza moczowego czy skurcze oskrzeli. Zachowanie ostrożności, z powodu niebezpieczeństwa interakcji substancji czynnych zaleca się pacjentom, którzy otrzymują glikozydy naparstnicy (środki zwiększające siłę skurczu mięśnia sercowego) oraz leki sympatykomimetyczne (pobudzające współczulny układ nerwowy) z grupy psychostymulujących, ograniczających łaknienie i obkurczających błonę śluzową nosa. Jeśli pacjent zamierza przeprowadzić testy skórne, powinien zaprzestać stosowania leku na 2 dni przed ich przeprowadzeniem. Clarinase powinien zostać odstawiony na dzień przed planowaną operacją.

Clarinase – przeciwwskazania

Clarinase jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych do 60 roku życia. Leku nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych. Pozostałe przeciwwskazania dotyczą zatrzymania moczu, zwężenia przewodu pokarmowego w górnym odcinku, niewydolności nerek lub wątroby i rozwiniętej jaskry z zamykającym kątem przesączania. Ze względu na ryzyko interakcji, nie należy stosować Clarinase, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni pacjent przyjmował inhibitory MAO. Chorzy z zaawansowaną postacią nadciśnienia tętniczego, tachyarytmią, chorobą niedokrwienną serca i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego nie mogą zażywać leku. Przeciwwskazania dotyczą także zasygnalizowanego w wywiadzie udaru krwotocznego i zaburzonej perystaltyki przełyku. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości dawkowania.

Clarinase – interakcje z innymi lekami

Skojarzenie pseudoefedryny zawartej w leku Clarinase z inhibitorami MAO grozi podwyższeniem ciśnienia. Substancje czynne preparatu blokują działanie środków obniżających ciśnienie (receptory beta-adregeniczne) oraz osłabiają leki oddziałujące na układ współczulny.

Tagi:
Polecane