Claritine Active
Claritine Active – skład
Claritine Active jest przeznaczony do leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa o charakterze okresowym, związanym z przekrwieniem błony śluzowej nosa. W opakowaniu znajduje się 6 białych, okrągłych tabletek powlekanych. Tabletki charakteryzują się przedłużonym uwalnianiem. W każdej są dwie substancje czynne: Loratadyna (5 mg) i siarczan pseudoefedryny (120 mg). Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 ºC. Okres ważności preparatu wynosi 2 lata.
Claritine Active – właściwości
Produkt jest lekiem przeciwhistaminowym, zawiera antagonistę receptora H1. Po doustnym podaniu preparatu substancja czynna osiąga maksymalne stężenie w osoczu po ok. 1,5-3 godzinach, następnie ogranicza przekrwienie błony śluzowej nosa, zwężając naczynia krwionośne.
Claritine Active – dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat powinni przyjmować 1 tabletkę 2 razy na dobę, w odstępach co 12 godzin. Tabletkę podaje się doustnie i połyka w całości, popijając wodą, niezależnie od posiłków. Leczenie powinno trwać przez możliwie najkrótszy czas. Stosowanie powyżej 10 dni nie jest wskazane, ponieważ pseudoefedryna przyjmowana długotrwale działa znacznie słabiej. Po zneutralizowaniu objawów związanych z przekrwieniem górnych dróg oddechowych kontynuowanie leczenia może przebiegać jedynie z wykorzystaniem preparatu przeciwhistaminowego. Z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa nie wolno podawać produktu dzieciom poniżej 12. roku życia. Claritine Active nie może być przyjmowany przez osoby w podeszłym wieku (powyżej 60 lat).
Claritine Active – przeciwwskazania
W przypadku pojawienia się nadwrażliwości na substancję czynną lub jeden ze składników pomocniczych należy zaprzestać dawkowania leku. Claritine Active zawiera pseudoefedrynę, która jest przeciwskazana przy jednoczesnym przyjmowania inhibitorów monoaminooksydazy. Preparat nie może być stosowany przez pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączenia, chorobami układu sercowo-naczyniowego (tachyarytmia, nadciśnienie tętnicze w zaawansowanej postaci, choroba niedokrwienna serca), nadczynnością tarczycy, udarem krwotocznym w wywiadzie oraz czynnikami ryzyka udaru krwotocznego. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały szkodliwego działania teratogennego, jednak ze względu na zmniejszenie ukrwienia macicy w skutek działania pseudoefedryny, Claritine Active jest zabroniony w okresie ciąży. Substancja czynna leku nie powinna prowadzić do zaburzeń psychoruchowych. W niektórych sytuacjach przyjmowanie leku wzmaga senność, która wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.