Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Cortineff
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Cortineff

Cortineff
pixabay.com

Cortineff - co to jest?

Cortineff jest maścią zawierającą fludrokortyzon. Lek jest przeznaczony do łagodzenia objawów krótkotrwałego zapalenia błony naczyniowej oka, zapalenia rogówki oraz zapalenia alergicznego spojówek i brzegów powiek. Preparat jest powszechnie stosowany w okulistyce, charakteryzuje się działaniem przeciwobrzękowym, przeciwalergicznym i przeciwświądowym. Czasami maść wykorzystuje się po przeprowadzonych zabiega operacyjnych i urazach gałki ocznej. Fludrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów. Maść należy stosować miejscowo do worka spojówkowego. Substancja czynna podawana w niewielkich ilościach wchłania się do krwiobiegu.

Cortineff – przeciwwskazania i środki ostrożności

Stany zapalne oczu powinny być leczone pod kontrolą lekarza okulisty. Jeśli pacjent zmaga się ze zmianami w skutek alergii, zaleca się konsultację lekarską, by sprawdzić, czy substancja czynna nie będzie prowadzić do reakcji alergicznej. Lek Cortineff jest przeznaczony do terapii krótkotrwałej, długotrwałe przyjmowanie maści grozi rozwojem zaćmy, uszkodzeniem nerwu wzrokowego i wystąpieniem nadkażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Nie zaleca się skojarzonego podawania preparatu z innymi środkami przeznaczonymi do aplikowania do oczu. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy odczekać minimum 5 minut między kolejnymi lekami, przy czym Cortineff powinien być podany jako ostatni. Podczas aplikacji zaleca się zachowanie ostrożności, kontakt końcówki tuby z okiem lub powieką może spowodować zanieczyszczenie. W przypadku wystąpienia nieostrego widzenia lub innych zaburzeń wzroku, leczenie maścią należy przerwać i zwrócić się do lekarza. W skład preparatu wchodzi lanolina, która może doprowadzić do reakcji skórnych (kontaktowe zapalenie skóry) oraz chlorek benzalkoniowy (substancje jest w stanie przebarwić soczewki i podrażnić oczy).

Cortineff – interakcje z innymi lekami, wpływ na ciążę i karmienie piersią

Soczewki kontaktowe powinny zostać usunięte przed nałożeniem maści. Przed rozpoczęciem aplikacji zaleca się poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie środkach, również tych wydawanych bez recepty. Substancja czynna leku Cortineff osłabia działanie leków przeciwcukrzycowych. Z kolei niektóre preparaty, np. leki na HIV tj. rytnoawir, kobicystat, mogą nasilać działanie fludrokortyzonu. Nie jest znany wpływ produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. Po aplikacji mogą wystąpić krótkotrwałe zaburzenia, które ustępują zwykle po upływie kilku minut. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Cortineff – dawkowanie i stosowanie

Standardowo zaleca się wyciśnięcie niewielkiej ilości maści bezpośrednio do worka spojówkowego, 2-3 razy dziennie. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie. Po dokładnym umyciu rąk należy odkręcić zakrętkę zabezpieczającą i skierować tubę końcówką w dół, a następnie odciągnąć w dół dolną powiekę i wprowadzić niewielką ilość maści patrząc w górę. W celu rozprowadzenia substancji po całej powierzchni oka powinno się kilka razy ostrożnie zamknąć i otworzyć oczy. Dla usprawnienia procesu aplikacji można wspomagać się lustrem lub poprosić drugą osobę o nałożenie maści. Lek Cortineff ma charakter jałowy, dlatego należy unikać przedostania się do tuby zanieczyszczeń, gdyż zabrudzony preparat zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzenia wzroku a nawet utraty widzenia z powodu stosowania leku. Przekroczenie dozwolonej dawki grozi jaskrą posteroidową, która wymaga dalszego postępowania lekarskiego. Nie wolno stosować dawki podwójnej celem uzupełnienia przy wcześniejszym pominięciu dawki.

Tagi:
Polecane