Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czego unikać na śniadanie? Dietetyk zdecydowanie odradza tych produktów!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 02.10.2023 14:34

Czego unikać na śniadanie? Dietetyk zdecydowanie odradza tych produktów!

śniadanie
canva.com

Śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Liczne badania wykazują, że zdolność uczenia, rozwój intelektualny, koncentracja i zapamiętywanie zależą od tego, co jemy co dzień rano. Mimo to samo spożywanie śniadania nie oznacza, że zyskamy dzięki niemu energię niezbędną do działania. Jakich produktów nie powinniśmy więc jeść na śniadanie? Których napojów lepiej unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Jakich posiłków unikać na śniadanie?

Śniadanie jest posiłkiem, od którego warto zacząć swój dzień. Dobrze by było pożywne, zdrowe i prawidłowo zbilansowane - dzięki temu zyskamy energię i siłę do pracy i nauki  Śniadanie potrafi przywrócić odpowiedni poziom cukru we krwi i zapobiega napadom głodu. Osoby regularnie spożywające śniadanie rzadziej podjadają w ciągu dnia i mają mniejszą chęć, by sięgnąć po słodką lub słoną przekąskę. 

Przede wszystkim powinniśmy unikać produktów, które zawierają cukry proste. Taki posiłek daje tylko chwilowy zastrzyk energii, która szybko opada, a organizm pozostaje nienasycony. Tłuste i ciężkostrawne śniadania także nie są wskazane, ponieważ mogą obciążyć układ trawienny, co spowoduje brak energii do działania. 

Ze śniadaniowego jadłospisu warto więc wyeliminować: 

  •  drożdżówki, pączki i inne cukiernicze wyroby, 
  •  słodkie, kolorowe płatki śniadaniowe,
  •  parówki, 
  •  smażone kiełbaski, 
  •  kolorowe, słodkie jogurty,
  •  przetworzone przekąski śniadaniowe,
  •  gotowe śniadania w sklepie,
  •  słodkie gofry i naleśniki z dodatkami,
  •  kanapki z kremem czekoladowym,
  •  chleb tostowy,
  •  sosy.

„Na pewno nie powinniśmy spożywać takich produktów, które podniosą bardzo naszą glikemię. Przykładowo płatki z mlekiem to śniadanie, którym nie nasycimy się, gdyż mleko nie jest najlepszym źródłem białka. Twaróg, jogurty, maślanki, czy kefir zdecydowanie są lepszą opcją. Płatki kukurydziane lub te słodkie mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, co również nie zaspokoi naszych wartości odżywczych. Zamiast tego zjedzmy płatki z jogurtem, orzechami oraz jakimiś owocami, tak aby nie mieć pustego, mało zbilansowanego posiłku. Jeśli chodzi o śniadania wytrawne, unikajmy parówek czy podobnych rzeczy, które spożywamy w towarzystwie tłustych sosów. Parówki mają dużo niezdrowych tłuszczów nasyconych, mało białka, dużo soli oraz sodu i są ubogie w składniki odżywcze. Jeśli już się na nie zdecydujemy, dobrym dopełnieniem posiłku będzie sałatka i ciemne pieczywo”. - powiedział psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.
 

Projekt bez nazwy - 2023-09-20T223703.029.png

Co jeść na śniadanie? Pomysły na zdrowe śniadanie na słodko i na słono! Dietetyk radzi Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę

Jakich napojów unikać na śniadanie?

„Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy, dlatego w tym przypadku kawa z mlekiem i z kolagenem będzie lepszym rozwiązaniem, niż sama kawa. Najlepsze nawodnienie zapewni nam jednak woda. Z porannym posiłkiem będzie idealnie współgrać zielona herbata, która dodatkowo ma bardzo dobre właściwości przeciwzapalne. Biała herbata oraz woda kokosowa, również świetnie skomponują się z posiłkiem. Woda kokosowa ze szczyptą soli obniży poziom kortyzolu, dzięki czemu pomoże zniwelować poranny stres. Jest to dobry napój dla nadnerczy, które będą wspierane w momencie wydzielania się kortyzolu w większych ilościach.”- powiedział psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.

Śniadania nie powinniśmy popijać kolorowymi, słodkimi i gazowanymi napojami.  Różnego rodzaju soki, oranżady, czy cola to napoje, które zawierają mnóstwo cukru i nie są wskazane dla naszego organizmu. Mogą negatywnie wpływać na układ trawienny oraz powodować nadwagę lub otyłość. Dodatkowo takie napoje nie nawodnią dobrze organizmu, a z powodu zawartego w nich cukru możemy większe pragnienie. 

Jak powinno wyglądać prawidłowe śniadanie?

„Śniadanie powinno być zbilansowane, jak każdy inny posiłek. Najważniejsze, aby zawierało w sobie zdrowe źródła białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiedniej proporcji. W codziennym żywieniu dla zdrowych osób, które nie mają żadnych chorób, powinniśmy spożywać od 10 do 15% białka w całej diecie. Jeżeli chodzi o węglowodany to do 60%. Reszta to będą tłuszcze. Pamiętajmy, żeby w każdym naszym posiłku był dodatek tłuszczu, białka i węglowodanów, co dostarczy nam wiele minerałów i witamin.” - powiedział psychodietetyk Katarzyna Sobolewska.

Z serii słodkich śniadań dobrym przykładem jest owsianka, która zawiera wiele witamin i mikroelementów. Owsianka potrafi nasycić organizm oraz sprawić, że glikemia po posiłku będzie uwalniać się bardzo powoli. Taka propozycja przygotowana z jakościowych i zdrowych produktów może dostarczy:  betaglukan, potas, żelazo, wapń, magnez, cynk oraz fosfor. 

Osoby nie lubiące słodkich śniadań, warto by do śniadaniowego jadłospisu włączyły m.in: chleb pełnoziarnisty na zakwasie, jajka, twaróg z jogurtem, chuda wędlina, surowe warzywa, oliwa z oliwek, masło, jogurty naturalne, kefir, nasiona, orzechy. Dobrze by posiłek na śniadanie był odżywczy, dobrze zbilansowany, zawierał różne źródła białka, tłuszcze i węglowodany. 

 

Polecane