Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > O tych porach jedz kolację i śniadanie. Naukowcy są zgodni, twój organizm ci podziękuje
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.07.2023 19:36

O tych porach jedz kolację i śniadanie. Naukowcy są zgodni, twój organizm ci podziękuje

jeść śniadanie
canva.com

O której godzinie jesz pierwszy posiłek? Badania wykazują, że śniadanie lepiej zjeść wcześniej niż później. Naukowcy informują, że u osób spożywających śniadania po godzinie 9 znacznie bardziej wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do osób jedzących śniadania przed godziną 8. Badacze wskazali również optymalną porę na kolację. Okazuje się, że ryzyko cukrzycy możemy zmniejszyć nie tylko poprzez zmianę produktów spożywczych, ale także zmieniając pory spożywania posiłków. 

Najlepsze pory na posiłki

Związek między częstością i porą spożywania posiłków a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 został zbadany przez zespół z hiszpańskiego ISGlobal (Instituto de Salud Global Barcelona) we współpracy z francuskim zespołem INSERM (Institut National de la Santé Et de la Recherche Médicale). 

"Wiemy, że pora posiłków odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmów okołodobowych oraz kontroli glukozy i lipidów, ale niewiele badań dotyczyło związku między posiłkami lub postem a cukrzycą typu 2" - wyjaśnia Anna Palomar-Cros, badaczka z ISGlobal i pierwsza autorka badania, cytowana m.in. przez “Science Daily”. 

W badaniu wzięło udział ponad 103 tysiące osób (79% stanowiły kobiety), które za pośrednictwem Internetu wskazywały, co jedli i pili w ciągu doby i w ciągu trzech innych dni. Podawali również informacje o porze spożywania posiłków. Zespół badaczy uśrednił dane żywieniowe z pierwszych dwóch lat obserwacji i ocenił stan zdrowia uczestników w kolejnych latach (średnio przez siedem lat). 

Projekt bez nazwy - 2023-07-26T160647.965.png

Śniadanie? Ta pora jest najlepsza!

W trakcie badania zanotowano 963 przypadki cukrzycy typu 2. Ryzyko zachorowania było znacząco wyższe wśród osób, które regularnie spożywały śniadanie po godzinie 9, w porównaniu z grupą osób, które spożywały śniadanie przed godziną 8. "Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, ponieważ pomijanie śniadania wpływa na kontrolę glukozy i lipidów, a także poziom insuliny" - tłumaczy Palomar-Cros. Badacze odkryli, że spożywanie śniadania po godzinie 9 zwiększało ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 59% w porównaniu ze śniadaniem spożywanym przed godziną 8. 

O której należy jeść kolację?

Badacze wskazali także najlepszą porę na jedzenie kolacji. Kolacja spożywana późno, tj. po godzinie 22, wydawała się zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, podczas kiedy częstsze spożywanie posiłków (około pięć razy dziennie) wiązało się z mniejszym ryzykiem zachorowania. Zaobserwowano, że przedłużony post może być korzystny tylko wtedy, kiedy rozpoczyna się od wczesnego spożywania śniadania (przed godziną 8) i kończy się na wczesnej kolacji.

Manolis Kogevinas, badacz z ISGlobal i współautor badania podsumował: "Nasze wyniki sugerują, że pierwszy posiłek przed godz. 8 rano i ostatni posiłek przed godz. 19 mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2".