Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.07.2023 14:35

Zrób to, zanim weźmiesz pierwszy łyk kawy. Od razu poczujesz różnicę

kawa
canva.com

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy po wstaniu rano z łóżka jest mała czarna. Wielu z nas spożywa kawę na pusty żołądek, co nie jest zalecane przez specjalistów. Przed wypiciem porannej filiżanki kawy, warto zjeść śniadanie, a także wprowadzić jeden ważny nawyk, o którym mówi doktor Tara Scott. 


 

Zrób to przed pierwszym łykiem kawy

Doktor Tara Scott, lekarka specjalizująca się głównie w zaburzeniach hormonalnych, ostrzega przed spożywaniem kawy na czczo. Lekarka zaznacza, że jedną z wad kawy jest to, że odwadnia organizm. Dzieje się tak za sprawą zawartej w kawie kofeinie, która ma działanie moczopędne i może prowadzić do odwodnienia. Z tego względu, doktor Tara Scott zaleca, aby przed sięgnięciem po poranną kawę, napić się szklanki wody. Lekarka podreśla, że picie wody po przebudzeniu jest szczególnie istone, ponieważ w trakcie kilkugodzinnego snu organizm nie jest nawadniany, a brak nawodnienia powoduje jego osłabienie. Doktor Scott wyjaśnia, że nawet niewielka utrata płynów w ilości 1% masy ciała, będzie mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i nasze samopoczucie. 

W przypadku kawy bezkofeinowej, napój ten nie powoduje odwodnienia, ponieważ nie zawiera głównego sprawcy – kofeiny. Tara Scott podkreśla, że picie wody jest szczególne ważne w ciepłe dni, nie tylko przed spożywaniem kawy, ale także w trakcie dnia. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-29T140129.158.png


 

Kolejny produkt leczniczy wycofany z aptek w trybie pilnym! Wykryto skażenie Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie

Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie organizmu jest stanem, w którym ilość wody w organizmie jest zbyt niska, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i układów. Objawy odwodnienia mogą się różnić w zależności od stopnia utraty płynów, wieku oraz stanu zdrowia danej osoby. Najczęściej odwonienie wiąże się z występowaniem następujących dolegliwości: 

 • uczucie pragnienia, 
 • suchość w ustach, gardle i nosie,
 • bóle głowy i zawroty głowy, 
 • zaburzenia równowagi, 
 • uczucie zmęczenia i osłabienia, 
 • zmniejszenie ilości i ciemnienie moczu,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • spadek ciśnienia krwi i tętna,
 • skurcze mięśni,
 • zwiększona drażliwość,
 • dezorientacja. 

Nie zapominajmy o śniadaniu

Przed wypiciem porannej kawy, warto zadbać o śniadanie. Spożycie kawy na pusty żołądek nie jest zalecane również ze względu na to, że może prowadzić do dolegliwości żołądkowo – jelitowych. 

Kawa bez mleka na pusty żołądek może bardzo podrażniać jelita. W przypadku, kiedy mamy problemy z jelitami, na pewno nie jest to zalecane, gdyż może skutkować bólem brzucha i dolegliwościami związanymi z jelitami. Jeśli zaś pijemy na pusty żołądek kawę z mlekiem, będzie to traktowane przez nasz organizm jako oddzielny posiłek. Mleko zawiera laktozę, a laktoza to cukier, zatem kawa z mlekiem wypita bez posiłku spowoduje wyrzut insuliny, a co za tym idzie duży wyskok cukru i bardzo szybki jego spadek. Nie będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób przy insulinooporności i cukrzycy typu drugiego lub pierwszego.” - powiedziała psychodietetyczka Saska Med mgr Katarzyna Sobolewska.