Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czopek glicerynowy
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Czopek glicerynowy

Czopek glicerynowy
pixabay.com

Czopek glicerynowy - działanie

Czopki są środkami przeznaczonymi do aplikowania doodbytniczego. Najczęściej charakteryzują się działaniem przeczyszczającym, dzięki czemu ułatwiają wypróżnianie spowodowane zaparciami. Gliceryna jest substancją czynną, która delikatnie podrażnia dolny odcinek jelita grubego. Po doodbytniczej aplikacji zwiększaniu ulegają tzw. ruchy robaczkowe w jelicie a masa kałowa przemieszcza się szybciej. Treść jelitowa jest wydalana sprawniej, ponieważ czopek dodatkowo natłuszcza i nawilża końcową część jelita.

Czopek glicerynowy – wskazania

Czopki na bazie gliceryny są szczególnie pomocne pacjentom, którzy z różnych względów nie są w stanie przyjmować zwykłych leków doustnych, ponieważ ich skład chemiczny mógłby niekorzystnie wpłynąć na organizm – dotyczy to np. kobiet w ciąży i niemowląt. W takim przypadku czopek glicerynowy dostępny w aptece jest bezpieczniejszy i równie skuteczny co standardowe medykamenty. Czopki ułatwiające wypróżnianie są wydawane bez recepty.

Czopek glicerynowy – stosowanie

Preparat powinien być przechowywany w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce). Czopki aplikuje się doodbytniczo, następnie substancja czynna rozpuszcza się i rozpoczyna działanie. Preparat należy delikatnie wsuwać palcami do rozchylonego odbytu. Osoba, której podawany jest czopek powinna się rozluźnić i kontrolować mięśnie (tak, by nie doszło do ich zwierania). Pacjent kładzie się na plecach i podnosi nogi do góry przyjmuje pozycję boczną z podciągniętymi do klatki piersiowej. W niektórych sytuacjach zaleca się pozycję w przysiadzie. Przed i po zaaplikowaniu gliceryny powinno się dokładnie umyć ręce. Po podaniu doodbytniczym nie należy zmieniać pozycji przez kilka minut (czas powinien być dokładnie wskazany na ulotce). Po tym czasie należy podjąć próbę wypróżnienia się. Czopki glicerynowe stanowią alternatywę dla lewatywy, ale skuteczność czyszczenia jelit w porównaniu do wlewów doodbytniczych jest mniejsza. Gliceryna jest zalecana niemowlętom, kobietom w ciąży, osobom w podeszłym wieku i inwalidom przebywającym w bezruchu. Badania kliniczne nie stwierdziły niekorzystnego wpływu czopków glicerynowych na płód. Substancja czynna nie przedostaje się również do mleka kobiety karmiącej piersią, jest więc bezpieczna w okresie laktacji.

Czopek glicerynowy – stosowanie u niemowląt

Zaparcia u niemowląt mogą być konsekwencją nietolerancji na laktozę, stresu lub wstrzymanych gazów. W takim przypadku powstaje dyskomfort, który dziecko sygnalizuje płaczem. W trakcie płaczu mięśnie brzucha zostają dodatkowo napięte, co jeszcze bardziej utrudnia wydalenie zalegającej treści jelitowej. Zaparcia prowadzą do zaburzeń snu i trudności w karmieniu niemowlęcia. Czopki glicerynowe powinny szybko rozwiązać problem z wypróżnianiem, w przeciwieństwie do środków doustnych, nie powodują u dziecka niekorzystnych dla zdrowia skutków ubocznych.

Tagi:
Polecane