Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Czterodniowy tydzień pracy stanie się faktem? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 01.03.2024 11:28

Czterodniowy tydzień pracy stanie się faktem? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odpowiada

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk fot. Polsat News, tło: canva
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk fot. Polsat News, tło: canva

Coraz więcej państw europejskich zauważa potrzebę skrócenia czasu pracy, wskazując na problem z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Od jakiegoś czasu mówi się o tym również w Polsce. Początkowo takie postulaty traktowano nieco z przymrużeniem oka, jednak wdrożenie zmian w Kodeksie Pracy staje się coraz bardziej realne. 
 

Polacy są przepracowani

Minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w "Graffiti" została zapytana o pomysł skrócenia czasu pracy. Minister odpowiedziała, że Polacy pracują zdecydowanie za długo i według niej należałoby to zmienić. 

- Prowadzimy analizy dotyczące czasu pracy i długości urlopów. Zdajemy sobie sprawę, że Polki i Polacy są jednymi z najdłużej pracujących w Europie, wcale niekoniecznie przekłada się to na efektywność pracy. Firmy wprowadzają pilotaże; taki kierunek w mojej ocenie jest słuszny (...). Cztery dni czy 35 godzin pracy w tygodniu, to podlega dyskusji - wyjaśniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister stanowczo opowiada się za zmianami, jednak w tej kwestii nie ma jeszcze stanowiska rządu. 

- Ja jako polityczka, jako posłanka Lewicy oczywiście jestem za. Jako ministra rodziny również uważam, że coś zrobić trzeba z tym ogromnym obciążeniem pracą, z jakim mierzą się Polki i Polacy. Natomiast stanowiska rządu w tej sprawie nie ma – dodała minister.

Przeczytaj też: Drugi stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję

Projekt bez nazwy - 2024-03-01T103915.070.png

Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno Lekarz dał Ci zwolnienie? Co Twój pracodawca widzi na L4?

Czterodniowy tydzień pracy czy krótsze godziny pracy?

Minister przytoczyła słowa Donalda Tuska, który opowiadał się za czterodniowym tygodniem pracy i dodała, że dłuższy weekend jest lepszym rozwiązaniem niż krótsze godziny pracy. 

- Sprawdzamy, badamy. Pierwsze analizy wskazują, że skrócenie o dzień byłoby organizacyjnie łatwiejsze niż o kilka godzin” - podkreśliła Agnieszka  Dziemianowicz-Bąk.

Przeczytaj też: Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wiemy, kto skorzysta na zmianach

Czterodniowy tydzień pracy w firmie Herbapol

Jak pokazały wyniki analizy z 2022 r. przygotowanej przez Preply na podstawie danych Eurostatu, średni tygodniowy czas pracy Polaka to 40,5 godz., przy czym średnia Europy wynosi 37,5 godz. Oznacza to, że w porównaniu z innymi krajami Europy, w Polsce pracujemy trzy godziny dłużej. 

Czterodniowy tydzień pracy zaczęła wdrażać w styczniu firma Herbapol Poznań. Ma to na celu pozwolić pracownikom zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zatrudnieni będą spędzać w pracy mniej czasu, ale ich wynagrodzenie na tym nie ucierpi i nie zostanie obniżone. Póki co zmiany dotyczą jednego piątku w miesiącu, jednak z czasem pracownicy mają mieć dłuższy każdy weekend. 

źródła: polsatnews.pl, praca.gazetaprawna.pl

Szwedzi żyją osiem lat dłużej, niż Polacy. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego
Prof. Piotr Poniatowski
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Depresja i wypalenie zawodowe chorobami naszych czasów. Jak sobie z nimi radzić? Rozmowa z ekspertem
Helping Hand
Kondycja psychiczna ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i jakości życia. Zdrowie psychiczne jest także ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracownika. Pracownicy cierpiący na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy na wypalenie zawodowe, mogą mieć trudności z koncentracją, produktywnością i współpracą z innymi. O depresji i wypaleniu zawodowym rozmawiamy z Aleksandrą Tokarewicz - ekspertką ds. rozwiązań wsparcia psychologicznego, członkinią zarządu Helping Hand.
Czytaj dalej
Polecane