Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić? Odpowiada lekarka
Daria  Siemion
Daria Siemion 06.07.2024 11:34

Czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić? Odpowiada lekarka

Dr Susanna Unsworth, ginekolog, golenie
Fot. Canva / Getty Images, Cambridge Women's Health Clinic

Dr Susanna Unsworth, ginekolog i założycielka kliniki Cambridge Women's Health Clinic w Wielkiej Brytanii podzieliła się swoimi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do wizyty u ginekologa. Odpowiedziała też na pytanie, czy przed wizytą u ginekologa trzeba się golić. Oto jej odpowiedź.

Golenie przed wizytą u ginekologa – tak czy nie?

Dr Unsworth zaznacza, że przed wizytą u ginekologa nie trzeba się golić czy depilować woskiem. Obecność owłosienia łonowego nie ma wpływu na jakość badania, a lekarze nie oceniają pacjentek pod tym kątem.


Możesz być owłosiona albo się golić. Widzieliśmy to setki razy. Rób to, co wolisz. Naprawdę nie interesuje nas, to jak wyglądasz, tylko czy jesteś zdrowa – tłumaczy lekarka. 

I dalej: – Nie obchodzi nas również, jaką masz na sobie bieliznę. W większości przypadków nawet na nią nie spojrzymy. Tak jak wcześniej, noś to, w czym czujesz się komfortowo i co będziesz mogła łatwo założyć i zdjąć.


Dr Unsworth  radzi pacjentkom, aby były szczere wobec swoich ginekologów i informowały go o wszelkich odstępstwach – nietypowych bólach czy plamieniach. A drobnostkami, jak kolor bielizny czy owłosienie, mają się nie przejmować.

Wizyta u ginekologa
Przed wizytą u ginekologa nie trzeba się golić Fot. Freepik
Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

Czego nie robić przed wizytą u ginekologa?

Są jednak rzeczy, których przed wizytą u ginekologa lepiej nie robić. Należy do nich np. przesadne mycie, wręcz szorowanie miejsc intymnych, by pozbyć się wszelkich wydzielin i zapachów.

– Nie "szoruj się”,  bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi dr Unsworth.
 
– Mycie miejsc intymnych wodą i bezzapachowymi produktami (najlepiej o zrównoważonym pH odpowiednim dla sromu) jest ważne dla ogólnej higieny, ale nie należy myć się zbyt często i zdecydowanie nie należy wykonywać żadnych wewnętrznych irygacji dodaje.


Lekarka przestrzega też przed uprawianiem seksu w dniu wizyty lub dzień przed – takie postępowanie odradza, gdyż może wpłynąć na jakość badania, zwłaszcza w kierunku zakażenia wirusem HPV czy zachorowania na raka szyjki macicy.

Polki wstydzą się chodzić do ginekologa

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Gedeon Richter Polska wynika, że tylko 50 proc. Polek odwiedza ginekologa raz w roku. Jedną z największych barier w chodzeniu na regularne wizyty jest wstyd.

"59% Polek (7,6 miliona!) podczas pierwszej wizyty u ginekologa odczuwało wstyd, a blisko 50% miało nawet silne poczucie wstydu. 25% respondentek przyznało, że wstydzi się momentu wejścia na fotel ginekologiczny, a 21%, że także podczas samego badania" – czytamy na stronie gedeonrichter.pl.

Zobacz też:

Badanie ginekologiczne – przebieg badania i charakterystyka wizyty

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - ginekolog wyjaśnia, co jest najczęstszą przyczyną

Ginekologia "estetyczna". Uczciwy lekarz nie żeruje na kompleksach kobiet