Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Czy strzykanie kostkami palców ma swoje konsekwencje zdrowotne? Badania naukowe
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 02.11.2024 16:29

Czy strzykanie kostkami palców ma swoje konsekwencje zdrowotne? Badania naukowe

strzelanie palcami, kostki palców, palce u rąk
Fot. Canva/Africa images

Trzaskanie, pękanie, trzeszczenie palcami lub ich rozprostowywanie to powszechny nawyk, który budzi sporo pytań o jego wpływ na zdrowie. Dźwięki wydawane przez kostki palców usłyszeć możemy wszędzie – w domu, w autobusie, w sklepie, stojąc w kolejce…  

Co ciekawe, temat ten na tyle wzbudził zainteresowanie naukowców, że postanowili przeprowadzić kilka eksperymentów. Jaki był ich efekt?

Dlaczego trzaskamy palcami? To nawyk wielu osób

Dodatkowo, wiele osób przyznaje, że wykonuje ten gest z różnych powodów, rozprostowując całe dłonie lub tylko poszczególne palce. Statystyki pokazują, że aż 54% ludzi regularnie strzela kostkami palców. Dlaczego? Jedni lubią ten charakterystyczny dźwięk, inni uwalniają w ten sposób napięcie i zwiększają mobilność stawów. Dla niektórych to sposób na zajęcie rąk w sytuacjach stresowych lub nawyk, którego po prostu nie mogą się pozbyć. Gdy zaczniemy – łatwo wpaść w rutynę i strzelać palcami automatycznie.

strzelanie palcami.png
Fot. Canva/Africa images
W taki sposób można zapobiec wadom wzroku u dzieci. Pediatra tłumaczy Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?

Co mówią badania?

Badacze zadają sobie pytanie, co powoduje charakterystyczny dźwięk trzaskania palców. Przez lata spekulowano, że jest on wynikiem pęcherzyków gazu znajdujących się w mazi stawowej. Badania z wykorzystaniem MRI potwierdziły, że dźwięk powstaje w wyniku szybkiego rozciągania stawu, co prowadzi do wytworzenia ujemnego ciśnienia i powstawania niewielkiej szczeliny, która wydaje pusty dźwięk.  
Nie ma też dowodów na to, że strzelanie kostkami prowadzi do ich powiększenia lub osłabienia siły chwytu. I choć wielokrotnie słyszeliśmy, że strzelając kostkami palców zniszczymy sobie stawy i nabawimy artretyzmu – wniosek z badań jest jeden: trzaskanie nie jest szkodliwe dla stawów, jednak może świadczyć o braku ruchu fizycznego i potrzebie rozładowania nagromadzonych w ciele napięć – stąd ruch rozprostowywania rąk i dłoni.  

Kiedy powinieneś się martwić?

Chociaż trzaskanie palcami samo w sobie nie jest szkodliwe, warto zwrócić uwagę na pewne objawy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Jeśli podczas trzaskania odczuwasz ból, obrzęk lub zmiany w kształcie stawu, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Te objawy mogą być sygnałem, że ze stawem może dziać się coś innego (np. zapalenie stawów).
Strzelanie kostkami dla niektórych osób może tez wydawać się mało przyjemne. Jeśli chcesz zredukować częstotliwość tego nawyku, warto zająć czymś dłonie, np. gadżetem sensorycznym. Trzaskanie palcami nie jest szkodliwe, nie prowadzi do artretyzmu, nie powoduje puchnięcia stawów – może jednak być uciążliwe dla otoczenia.

Zobacz także:

Niedokrwistość (anemia) – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie

Lekarz dla Pacjenci.pl: Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Czy choroba nasila się jesienią i zimą?