Czym jest kosmetologia holistyczna? Rola aromatoterapii w dbaniu o zdrowie
Kosmetologia holistyczna podchodzi do kwestii urody i zdrowia całościowo. Podkreśla rolę zabiegów pielęgnacyjnych, ale dostrzega też znaczenie kondycji fizycznej i psychicznej w dbaniu o wygląd. Jednym z narzędzi, które możemy wykorzystać dla poprawy samopoczucia w podejściu holistycznym, jest aromaterapia.
– Aromaterapia to świetny sposób na to, by zadbać o emocje przy pomocy darów natury. Rośliny są doskonałym źródłem olejków eterycznych, które mają cenne działanie prozdrowotne. Obecnie mamy wiele dowodów naukowych potwierdzających dobroczynne właściwości zawartych w olejkach substancji – mówi Małgorzata Kotwica, ekspertka w dziedzinie kosmetologii, trenerka i wykładowczyni na Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Dobroczynne olejki eteryczne
Aromaterapia pomaga osiągnąć równowagę między ciałem a umysłem, wspierając naturalne procesy regeneracji organizmu. Regularne korzystanie z olejków eterycznych może stać się nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. W jakim celu i po jakie olejki warto sięgać?
– Dokładnie tak, aromaterapia opiera się na używaniu olejków eterycznych w celu stworzenia oczekiwanej reakcji emocjonalnej – dowiedziono, że wpływają one pozytywnie na stan naszego ciała, umysłu. Badania neurobiologiczne (fMRI – funkcjonalny rezonans magnetyczny) potwierdzają fakt, że na substancje, których źródłem są olejki, reagują pewne obszary naszego mózgu, w efekcie czego możemy poczuć przypływ energii, zredukować stres i niepokój czy poprawić jakość snu - są całkowicie bezpiecznym sposobem na kontrolowanie nastroju!
Oto kilka przykładów:
Różowy pieprz oddziałuje na strukturę mózgu zwaną korą ruchową, a obszar ten odpowiada za poruszanie się – w ten sposób zapach pobudza mózg, a ciało otrzymuje więcej wigoru. Idealna alternatywa dla porannej kawy.
Drzewo sandałowe pobudzało strukturę mózgu zwaną mostem mózgu i gałkę bladą. Wpływa ona na uspokojenie umysłu i wprowadzanie go w stan odprężenia.
Drzewo laurowe pobudza brzuszno-przyśrodkową korę przedczołową. Ten obszar mózgu wpływa na to, jak postrzegamy samych siebie. Aromaterapia z wykorzystaniem tego olejku doda nam pewności siebie. Warto zainteresować się tym olejkiem w sytuacji, gdy musimy wyjść ze swojej strefy komfortu.
Olibanum pobudza strukturę mózgu znaną jako przedklinek. Obszar ten koncentruje się na pogłębianiu samoświadomości i uważności ludzkiego umysłu.
– Swoje wyjątkowe właściwości olejki eteryczne zawdzięczają substancjom w nich zawartym np. felandren - działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, geraniol - łagodzi objawy cukrzycy czy menopauzy, limonen występuje we wszystkich olejkach cytrusowych i ma pozytywny wpływ na nastój.
– Powszechna wiedza dotyczy działania olejku lawendowego, który przyspiesza zasypianie. Mam nadzieję, że wiele osób doceni olejki ylang-ylang, różany i sandałowy, bo są to doskonałe afrodyzjaki, a więc mogą pomóc stymulować pożądanie seksualne i wspierać osoby cierpiące na impotencję.
Piękny zapach cebuli i smród róży. Tak objawia się dziwna choroba Jak myć włosy naturalnie, czyli, co było przed szamponem? 4 skuteczne sposoby
Jak stosować olejki eteryczne w aromaterapii?
Czy popularne kominki na świeczki są dobrym rozwiązaniem do aromaterapii? Zdaniem mojej rozmówczyni, niekoniecznie.
– Kominek nie jest perfekcyjnym rozwiązaniem ze względu na ogień. W wyższej temperaturze tracimy najcenniejsze substancje olejków eterycznych, które mają silny wpływ na śluzówkę nosa i neurony węchowe. Do aromaterapii bardziej nadają się dyfuzory ultradźwiękowe. To nie są bardzo drogie urządzenia, koszt może wynosić ok. 100 zł.
Olejki eteryczne można stosować również do ćwiczeń oddechowych czy kąpieli aromaterapeutycznych. Pierwszy sposób to wdychanie aromatu prosto z buteleczki, a drugi to dodanie mieszanki kilku kropli wybranego olejku połączonych z olejem bazowym do kąpieli.
Wykorzystanie olejków eterycznych w masażu
Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane do aromaterapii poprzez masaż. W takiej sytuacji nie należy jednak stosować ich samodzielnie na skórę. Do masażu aromaterapeutycznego potrzebujemy bezzapachowego oleju bazowego, który zapewni odpowiedni poślizg, a dodatkowo będzie zmiękczał, odżywiał i pośrednio nawilżał skórę.
– Olejki eteryczne należą do fitoncydów, a więc naturalnych związków o silnym działaniu antybiotycznym. Niestety oznacza to również, że w nadmiarze mogą szkodzić i są potencjalnymi alergenami. Jeśli chcemy wykonać taki masaż, to tak naprawdę jest nam potrzebna kropelka olejku eterycznego, którą dodajemy do oleju bazowego.
– W charakterze oleju bazowego stosuje się oleje tłoczone na zimno. Najlepszy jest olej canola z rzepaku kanadyjskiego, który jest praktycznie bezzapachowy. Świetnie sprawdzą się też kosmetyczne oleje z pestek malin czy jojoba. Dodatkową korzyścią z masażu aromaterapeutycznego z wykorzystaniem wysokiej jakości olejów jest dostarczenie skórze NNKT - niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6 i omega-9.
Jak wybrać dobry olejek eteryczny i olej bazowy?
– Jeśli chodzi o olejki eteryczne, to rynek jest skomplikowany. I niestety olejki dobrej jakości są relatywnie droższe. Jednak jeśli chcemy osiągnąć skuteczne działanie terapeutyczne, musimy zadbać o jakość produktu. W tym miejscu warto podkreślić znaczenie dyfuzora. Kiedy inwestujemy w dobry olejek, nie warto tracić jego właściwości przez podgrzewanie w kominku – podpowiada moja rozmówczyni.
Zdecydowanie tańszy i łatwiejszy będzie zakup oleju bazowego do masażu. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych jakościowo olejów kosmetycznych, co zawdzięczamy m.in. dużej popularności zabiegów z ich wykorzystaniem (np. olejowanie włosów, automasaż twarzy, szyi i dekoltu). Wszystkie produkty kosmetyczne na polskim rynku podlegają restrykcyjnym wymogom Unii Europejskiej, w związku z czym nie musimy martwić się o ich bezpieczne działanie. A co w sytuacji, gdy nie chcemy inwestować w olej bazowy z tzw. wyższej półki? Jako olej bazowy do masażu można wykorzystać nawet oliwkę dla niemowląt.
Czytaj także:
Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli
Masaż Kobido - naturalny lifting twarzy. Czy może zastąpić botoks? Rozmowa z ekspertem
Endermologia - jak działa? Efekty i przeciwwskazania