Jak myć włosy naturalnie, czyli, co było przed szamponem? 4 skuteczne sposoby
SLS-y, parabeny, substancje zapachowe, ropopochodne i cała masa innych „podejrzanych” składników – to wszystko, a nawet więcej, kryje się w konwencjonalnych szamponach do włosów. Kwestia, czy to na pewno zdrowe dla naszej skóry, jest z pewnością dyskusyjna.
A przecież głowę można też umyć inaczej. W końcu dawno temu, kiedy jeszcze szamponów nie było, jakoś się to robiło. Czasem warto wrócić do tych starych, sprawdzonych sposobów.
Historia szamponów do włosów
Pierwsze szampony w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, pojawiły się w XX wieku. Wcześniej do mycia włosów używano głównie mydeł lub naturalnych substancji oczyszczających. W 1903 r. na rynku pojawił się produkt opatentowany przez pana, którego nazwisko dziś dobrze znamy – był to Hans Schwarzkopf, który prowadził w Berlinie aptekę, połączoną z perfumerią. Jego pierwszy produkt do mycia włosów miał jednak konsystencję proszku. Kilka lat później w asortymencie Schwarzkopfa znajdowała się już szeroka gama szamponów na bazie jajek, dziegciu i rumianku. Od 1910 roku takie szampony w proszku produkowano w Stanach Zjednoczonych.
Płynne szampony, jakie znamy dziś, pojawiły się na rynku pod koniec lat 20. XX wieku, jednak z czasem przemysł kosmetyczny zaczął dodawać do niego coraz więcej syntetycznych składników. W Polsce pierwszy szampon w płynie ukazał się w latach 60-tych XX wieku i miał nazwę Finezja. Niedługo później można było kupić znany do dziś dziecięcy szampon Bambino.
Ta herbata obniża cukier i działa przeciwzapalnie. Jest nawet lepsza niż zielona Poważna dolegliwość Britney Spears. "Na początku praktycznie nie mogłam oddychać"Skład chemiczny szamponów do włosów
Współczesne szampony zawierają szereg substancji chemicznych, które mogą być potencjalnie szkodliwe:
- siarczany (SLS, SLES) – silne detergenty, które dobrze oczyszczają i przyjemnie się pienią, ale mogą podrażniać skórę i powodować jej przesuszenie.
- parabeny – konserwanty, które przedłużają trwałość produktu, ale mogą mieć działanie alergizujące,
- silikony – wygładzają włosy, ale przy długotrwałym stosowaniu mogą je obciążać i ograniczać ich oddychanie,
- sztuczne substancje zapachowe – nadają przyjemny zapach, ale mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Bywa, że szampony powodują podrażnienia, świąd skóry głowy, przesuszenie, a nawet zaczerwienienie czoła czy szyi, co może być objawem alergii. Biorąc pod uwagę ich skład, może warto czasem wrócić do natury i skutecznych sposobów sprzed ery szamponów? To metoda znana jako "No Poo" (czyli bez szamponu).
Mycie włosów żółtkiem jaja
Jajko to naturalny emulgator, który doskonale oczyszcza i odżywia włosy. Zawiera białko, witaminy i zdrowe tłuszcze, które wzmacniają cebulki włosów.
Jak to zrobić?
- ubij jedno lub dwa żółtka (wskazane przy długich włosach) tak, by osiągnęły konsystencję kogla-mogla, jak najbardziej spienioną. Następnie wymieszaj je z odrobiną wody;
- nałóż mieszankę na wilgotne włosy i masuj skórę głowy opuszkami palców, możesz tak zostawić na kwadrans;
- spłucz letnią wodą (zbyt gorąca może ściąć białko!). Początkowo włosy mogą wydawać się szorstkie i splątane, ale po wyschnięciu to się zmieni.
Efekt: Miękkie, nawilżone włosy i zdrowa skóra głowy.
Mycie włosów sodą oczyszczoną i octem jabłkowym
Soda oczyszcza, a ocet przywraca naturalne pH skóry.
Jak to zrobić?
- rozpuść łyżkę sody w szklance wody i wmasuj w skórę głowy;
- dokładnie spłucz, a następnie polej włosy wodą z dodatkiem octu jabłkowego (1 łyżka na szklankę wody).
Efekt: Włosy są puszyste, dobrze oczyszczone i mniej się przetłuszczają.
UWAGA Mycie włosów sodą polecane jest maksymalnie 1-2 razy w miesiącu i nie jest wskazane do włosów suchych, zniszczonych, cienkich, delikatnych, czy skłonnych do uszkodzeń. Soda jest środkiem drażniącym, może także powodować pękanie, pieczenie lub swędzenie skóry głowy. Nie jest również zalecana dla osób o włosach delikatnych czy z wrażliwą skórą głowy. Czy będzie odpowiednia dla ciebie? Spróbuj raz i się przekonaj.
Mycie włosów glinką
Glinka (np. ghassoul, zielona lub biała) ma zdolność pochłaniania sebum i zanieczyszczeń, dzięki czemu delikatnie oczyszcza skórę głowy.
Jak to zrobić?
- wymieszaj dwie łyżki glinki z wodą, aby uzyskać pastę;
- nałóż na wilgotne włosy i skórę głowy, delikatnie masuj;
- spłucz dokładnie letnią wodą.
Efekt: Czyste, uniesione u nasady włosy bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry.
Mycie włosów naparem z mydlnicy lekarskiej lub orzechów mydlanych
Mydlnica i orzechy zawierają naturalne saponiny, które delikatnie się pienią i oczyszczają skórę.
Jak to zrobić?
- zalej 2 łyżki suszonego korzenia mydlnicy 2 szklankami wrzątku i gotuj 5 minut, a jeśli chodzi o orzechy, na ok. 0,5 l wrzącej wody możemy wrzucić 3-4 łupiny i gotować 15 minut;
- przestudzoną miksturę wmasuj w skórę głowy, a następnie spłucz.
Efekt: Włosy są czyste, lekkie i mniej się przetłuszczają.
Zobacz także:
Jak usunąć makijaż permanentny? Są skuteczne sposoby, ale niektórych lepiej unikać
Domowy sposób na piękne stopy. Na pewno masz tę przyprawę w kuchni
Ze zmarszczkami powalczysz za mniej niż 10 zł. Ta maść działa jak drogi krem