Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Davercin
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Davercin

Davercin
pixabay.com

Davercin – co to jest?

Davercin jest antybiotykiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli o charakterze przewlekłym lub ostrym), zakażenia skóry i tkanek miękkich (w szczególności zmiany skórne tj. ropienie, czyraki, róża), zakażenia przewodu pokarmowego spowodowanego rozwojem Campylobacter spp. Produkt wykorzystuje się także w stomatologii, przy stanach zapalnych dziąseł i anginie Vincenta i w leczeniu płonicy. Davercin można nabyć w formie doustnie podawanych tabletek, żelu lub roztworu na skórę.

Davercin - stosowanie

Tabletki podaje się doustnie, połykając w całości i popijając obficie wodą. Zalecane jest przyjmowanie preparatu na czczo (godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku). Dawka leku jest uwarunkowana stopniem zaawansowania zakażenia, reakcją drobnoustrojów, wiekiem, masą ciała a także stanem ogólnym pacjenta. Standardowa dawka początkowa dla dorosłych wynosi 70 mg, później 500 mg w odstępach co 12 godzin. Jeśli zakażenie przybiera ostrą postać, lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 2 g na dobę (1 g podawany 2 razy dziennie co 12 godzin). Dla dzieci dawka powinna być odpowiednio mniejsza – 30 mg/kg masy ciała początkowo, następnie 15 mg/kg masy ciała co 12 godzin. Dzieci, które nie są w stanie połknąć całej tabletki (zwykle poniżej 6. roku życia) powinny przyjmować lek w postaci granulatu, przeznaczonego do sporządzenia zawiesiny doustnej. Czas leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania zakażenia. Po ustąpieniu objawów wskazane jest przyjmowanie preparatu przez kolejne 2-3 dni.

Davercin – przeciwwskazania i szczególne środki ostrożności

Nie wolno stosować leku Davercin w przypadku uczulenia na antybiotyki z grupy makrolidowych, cykliczny węglan erytromycyny lub jeden z pozostałych składników. Przeciwwskazania dotyczą stanu ciężkiej niewydolności wątroby. Produkt nie może być podawany jednocześnie z astemizolem, terfenadyną, cyzaprydem, pimozydem, pochodnymi ergotaminy i dihydroergotaniny, ze względu na ryzyko wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia interakcji. Oporność na stosowanie erytromycyny szybko narasta, dlatego zalecane jest podawanie jej tylko w niezbędnych sytuacjach. Pierwszym wyborem w przypadku zakażenia dróg oddechowych, tkanek miękkich lub skóry są zazwyczaj antybiotyki beta-laktamowe. Erytromycyna jest wskazana, gdy leczenie podanymi antybiotykami nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lub gdy u pacjenta występują objawy nadwrażliwości na środki beta-laktamowe. Zaleca się wykonanie testów czynności wątroby pacjentom dawkującym Davercin długotrwale. Chorzy na ciężką niewydolność nerek powinni dostosować dawkę odpowiednio do klirensu kreatyniny, zachowując przy tym szczególną uwagę. Symptomy ostrej biegunki w trakcie lub po zakończeniu dawkowania mogą wskazywać na rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, w takich sytuacjach należy odstawić preparat i skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia. Istnieje ryzyko nasilenia objawów choroby u pacjentów z miastenią.

Davercin – wpływ na płodność, ciążę i laktację

Badanie przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu leku Davercin na płód. Uwzględniając jednak zdolność przenikania substancji czynnej preparatu do mleka matki i do łożyska, kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą przyjmować lek tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem, jeśli będzie to konieczne.

Tagi:
Polecane