Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dehydratacja – przyczyny, objawy, leczenie
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Dehydratacja – przyczyny, objawy, leczenie

Dehydratacja – przyczyny, objawy, leczenie
pixaby.com

Dehydratacja – przyczyny

Podłożem dehydratacji krążków międzykręgowych są zazwyczaj choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Na ich skutek dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kości.

Do dehydratacji może dojść także na skutek przeciążenia stawów i krążków międzykręgowych. Inną przyczyną tej dolegliwości jest także starzenie się organizmu. Bowiem im człowiek starszy, tym mniej wody zawierają krążki międzykręgowe jego kręgosłupa.

Dodatkowo, przyczyn dehydratacji można doszukiwać się w urazach i mikrourazach kręgosłupa. Może ją powodować także przepuklina kręgosłupa oraz długie przebywanie w niewygodnej pozycji, nadwaga i brak ruchu.

Dehydratacja – objawy

Na skutek dehydratacji krążków międzykręgowych, czyli zmniejszenia zawartości w nich wody, krążki stają się cieńsze i obniżają swoją wysokość. Dochodzi wówczas do zmniejszenia się przestrzeni międzykręgowych, a stawy międzykręgowe kręgosłupa otrzymują większe obciążenie, co prowadzi do ich przeciążenia.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów dehydratacji jest protruzja, czyli łagodna przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych. Daje ona o sobie znać silnym bólem, obrzękiem tkanek i stanem zapalnym.

Dodatkowo, może pojawić się także ból pleców, który promieniuje do nóg, niedowłady kończyn dolnych, zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie kończyn, przykurcze mięśniowe, zmniejszenie siły chwytu w rękach oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

Jednym ze skutków dehydratacji są także często pojawiające się objawy korzeniowe. Są to dokładnie nerwobóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa spowodowane naciskiem na korzenie nerwowe. Są one przyczyną kłopotów z chodzeniem, siadaniem i staniem.

Na dalszym etapie rozwoju przypadłości pojawia się dyskopatia. Jest to przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa.

Symptomy dehydratacji krążków międzykręgowych zbliżone są do objawów, które daje rwa kulszowa, barkowa i udowa oraz lumbago.

Dehydratacja – leczenie

Dehydratację krążków międzykręgowych diagnozuje się na podstawie rezonansu magnetycznego. Leczenie zmian chorobowych zależy od ich objawów oraz od odcinka kręgosłupa. Dehydratacji nie leczy się, jeśli nie daje ona objawów. Przez terapię odwodnienia krążków międzykręgowych rozumie się bowiem, leczenie rwy, bólu kręgosłupa i jego sztywności.

Kiedy zmiany nie są zaawansowane, wystarczająca może okazać się rehabilitacja i fizykoterapia. Stosuje się wówczas zabiegi z zakresu elektroterapii i naświetlanie laserem. Niezbędne są także ćwiczenia stabilizujące kręgosłup, a w przypadku nadwagi również redukcja masy ciała. Zdarza się także, że ulgę chorym może przynieść noszenie pasa stabilizującego odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W momencie, kiedy dehydratacji towarzyszy ból i stan zapalny, konieczne jest podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jeśli powyższe działania nie przyniosą rezultatów, konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

W przypadku dehydratacji bardzo istotny jest także higieniczny tryb życia. Będzie on polegał na aktywności fizycznej, racjonalnej i dobrze zbilansowanej diecie oraz na nawadnianiu organizmu.

Ważne jest także to, aby zwracać uwagę na tryb życia i funkcjonowania. Należy wypoczywać i szanować swój kręgosłup, czyli unikać dźwigania, długiego stania i podnoszenia ciężarów w nieprawidłowy sposób.

Tagi:
Polecane