Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dexatussin – syrop na kaszel suchy, stosowanie
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:26

Dexatussin – syrop na kaszel suchy, stosowanie

Dexatussin
https://pixabay.com/pl/

Czym jest suchy kaszel?

Kaszel jest to fizjologiczny odruch, który polega na wyrzuceniu z krtani, tchawicy, oskrzeli zalegającej wydzieliny lub ciała obcego. W przypadku kaszlu suchego, któremu nie towarzyszy wydzielina, a jest on np. wynikiem infekcji, odruch ten jest skutkiem podrażnienia i odsłonięcia receptorów kaszlowych w gardle, które powodują ciągły atak kasłania. Odruch ten bywa męczący i czasem trudny do opanowania, dlatego w momencie, gdy przechodzi on w stan przewlekły, można sięgnąć po środki przeciwkaszlowe, które będą go hamować.

Dexatussin – charakterystyka leku

Dexatussin to syrop o działaniu przeciwkaszlowym, który jest wskazany w kaszlu suchym, ale co istotne – nie może mu towarzyszyć wydzielina. W momencie bowiem, gdy pojawia się wydzielina, powinniśmy ją wykrztusić. W niej bowiem rozwijają się patogeny. Jeśli powstrzymamy kaszel połączony z wydzieliną, wówczas może dojść do przeniesienia bakterii czy wirusów wraz z wydzieliną do dolnych dróg oddechowych i rozwoju tam infekcji (np. może dojść do zapalenia oskrzeli).

Dexatussin – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Dexatussin jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku, a więc na: dekstrometorfan bromowodorku lub glicerol, sorbitol, sodu benzoesan, aromat truskawkowy, kwas cytrynowy jednowodny, wodę oczyszczoną. Poza tym nie mogą po niego sięgać osoby z astmą oskrzelową oraz obturacyjną chorobą dróg oddechowych lub niewydolność oddechową. Nie mogą być to też osoby leczone inhibitorami MAO lub z ciężką niewydolnością wątroby.

Dexatussin – działania niepożądane

Dexatussin, podobnie jak inne leki może powodować działania niepożądane. Jedne z nich występują rzadko, inne – bardzo rzadko. Nie zawsze też muszą one wystąpić. Rzadkimi skutkami ubocznymi zażywania leku są: nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha. Ponadto działaniami niepożądanymi mogą być: senność, zawroty głowy oraz skórne reakcje alergiczne. Bardzo rzadkim skutkiem ubocznym jest uzależnienie psychiczne.

Tagi:
Polecane