Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Disulfiram – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Disulfiram – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.

Disulfiram – zastosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
https://pixabay.com/pl/photos/cz%C5%82owiek-alkohol-kaca-sesja-picia-428392/

Lek Disulfiram należy do substancji stosowanych w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Każdy z was pewnie słyszał o tajemniczych substancjach wszczepianych alkoholikom, które powodują poważne dolegliwości ogólnoustrojowe w przypadku spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu. To jeden z takich leków. Jego zadaniem jest jednak tak naprawdę profilaktyka. Sama świadomość narażenia się na niebezpieczeństwo ma pomóc w terapii antyalkoholowej. Dowiedzcie się, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z terapią przy pomocy leku Disulfiram oraz kiedy nie należy go stosować!

Lek Disulfiram – zastosowanie i charakterystyka

Disulfiram WZF należy do inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej, enzymu przekształcającego aldehyd octowy do kwasu octowego. Kiedy osoba z zaaplikowanym lekiem spożyje alkohol etylowy dochodzi do zwiększenia stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia tym związkiem. Wśród objawów zatrucia wymienia się między innymi nudności, wymioty, kołatanie serca, gwałtowny spadek ciśnienia, zawroty głowy, uderzenia gorąca. Są to jednak objawy należące do mało uciążliwych. W skrajnych przypadkach alkoholicy, którzy znajdują się w trakcie terapii Disulfiramem, po spożyciu alkoholu (zwłaszcza dużej ilości) mogą nawet doprowadzić się do zawału serca i w jego wyniku do śmierci.

Lek Disulfiram stanowi zatem przede wszystkim farmakoterapię wspomagającą leczenie uzależnienia od alkoholu. Ma za zadanie przede wszystkim motywować pacjenta do abstynencji. Najważniejsze jednak jest, aby pamiętać, że musi być to jedna z części wieloetapowej i wieloskładnikowej terapii oraz świadoma decyzja pacjenta, na którą nie wpłynęła presja z zewnątrz. Wielu alkoholików bowiem podejmuje taką decyzję tylko ze względu na prośbę innych i po roku (bo tyle czasu zwykle trwa działanie wszczepionych do organizmu leków) wraca do picia.

Lek Disulfiram – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieją jednak sytuacje, w których, mimo alkoholizmu pacjenta, nie należy stosować leku Disulfiram i jemu podobnych. Poza kwestią związaną z nie do końca autonomiczną decyzją chorego, wymienia się również poniższe czynniki:

1.      Leku Disulfiram nie można stosować bez wiedzy oraz zgody osoby, która ma być leczeniu poddana.

2.      Leczenie wykluczone jest w przypadku występowania alergii lub jakichkolwiek reakcji nadwrażliwości na co najmniej jeden ze składników leku.

3.      Wszczepienia leku Disulfiram nie można wykonać dopóki pacjent nie zachowa trzeźwości przez przynajmniej 12 godzin przed zabiegiem.

4.      Leczenie wykluczone jest również wówczas, gdy pacjent chory jest na niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze lub jeśli przebył wcześniej obwodową niewydolność krążenia.

5.      Leczenie przy pomocy Disulfiramem jest niemożliwe, jeśli pacjent cierpi na zaburzenia psychiczne, psychozę lub wiadomo, że podejmował próby samobójcze (chęć leczenia Disulfiramem może wówczas wynikać z poszukiwania sposobu na podjęcie udanej próby samobójczej).

Szczególną ostrożność podczas stosowania leczenia Disulfiramem należy zachować:

·        w przypadku wystąpienia chorób układu oddechowego i serca oraz w przypadku cukrzycy i padaczki – spożycie alkoholu po wszczepieniu leku może znacząco nasilić objawy tych chorób,

·        u pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby,

·        stosując kosmetyki oraz inne leki – nawet śladowa ilość alkoholu (w płynie do płukania ust czy syropie na kaszel) wywołuje silną reakcję ze strony organizmu

Lek Disulfiram – stosowanie i działania niepożądane

Nie należy w jakikolwiek sposób zażywać leku Disulfiram poza wiedzą i zgodą lekarza, a zwłaszcza przyjmować tabletek doustnie. Zabieg wszczepienia leku jest procesem dość prostym, po którym zostaje zaledwie mało widoczna i niewielka blizna. Zwykle wszczepia się od 8 do 10 tabletek leku w okolicach pośladków lub łopatek. Okres działania leku to około 8-12 miesięcy. Dawkę natomiast dobiera się indywidualnie do pacjenta, a pod uwagę bierze się przede wszystkim jego cechy fizjologiczne – waga, wzrost, wiek i stan zdrowia.

UWAGA!!! Przed zabiegiem wszczepienia leku Disulfiram należy bezwzględnie powiadomić lekarza o wszystkich lekach czy suplementach diety, które się stosuje. Substancje zawarte w Disulfiramie wchodzą w silne reakcje z różnymi farmaceutykami i mogą wywołać niebezpieczne dla życia dolegliwości.

Wśród działań niepożądanych leku Disulfiram znajdują się między innymi senność, nudności, wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja, skłonność do szybkiego męczenia się. Rzadko odnotowywano również reakcje psychotyczne ze strony niektórych pacjentów – w tym także depresję, paranoję, schizofrenię i manię. Czasem zdarzają się również reakcje alergiczne na Disulfiram, zapalenie nerwów obwodowych oraz uszkodzenie hepatocytów.

Tagi:
Polecane