Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Domowe leczenie dny moczanowej. Reumatolog wskazał 3 najważniejsze sposoby
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.08.2023 15:50

Domowe leczenie dny moczanowej. Reumatolog wskazał 3 najważniejsze sposoby

dna moczanowa
canva

Dna moczanowa to stan związany z nadmiernym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Skutkiem tego jest odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach i narządach. Jednak jest to choroba uleczalna. W procesie leczenia niezbędna jest pomoc reumatologa, lecz sam chory również może przyspieszyć proces zdrowienia. W jaki sposób? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

 

Terapia domowa w leczeniu dny moczanowej – dieta

Domowe leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na zmianie stylu życia:  - Jeżeli mamy się czymś wspomagać w terapii domowej, zadbajmy przede wszystkim o prawidłową dietę, zdrowy tryb życia, a przede wszystkim o redukcję masy ciała. Pamiętajmy, że pacjenci otyli mogą mieć podwyższone stężenie kwasu moczowego i większą skłonność do rozwoju dny moczanowej. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.    

Dietę również można uznać za sposób leczenia dny moczanowej. W jadłospisie chorego nie powinno być produktów zawierających dużą ilość puryn i metabolizowanych do nich aminokwasów. Pokarmy powinny być zdrowe – wielu specjalistów poleca np. dietę mleczno-jajejczno-wegeteraiańską. Nawyki żywieniowe, o których pacjent powinien pamiętać to:

  • picie codziennie 3 litrów płynów, 
     
  • potrawy najlepiej przygotowywać metodą gotowania na wodzie, na parze i duszenia,
     
  • posiłki najlepiej spożywać o stałych porach (ostatni  zjedz 3-4 godziny przed snem).

- Przy dnie moczanowej możemy spożywać produkty zbożowe, ryż, większość warzyw i owoców. Badania wykazały, że wiśnie mają właściwości obniżające stężenie kwasu moczowego w organizmie. Jeśli chodzi o źródła białka, powinny przeważać produkty pochodzenia roślinnego a nie zwierzęcego. Jeżeli chcemy spożywać mleko, wybieramy to nisko tłuszczowe. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.  

Chory powinien też zrezygnować z pewnych pokarmów i napojów: - Przez lata nic się nie zmieniło i wciąż dnę moczanowa powoduje głównie mięso, szczególnie czerwone, podroby, tatar oraz alkohol. Nawiązując do tego ostatniego, przede wszystkim powinniśmy unikać piwa i mocnych alkoholi. W diecie przy dnie moczanowej niewskazane są także zupy na wywarach mięsnych i owoce morza. Mamy też produkty o średniej zawartości kwasu moczowego, które także nie są pożądane. Należą do nich m.in. szpinak, szparagi, kalafior. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.  

Projekt bez nazwy (5).png

Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne! Dieta przy dnie moczanowej - co jeść, a czego unikać?

Terapia domowa w leczeniu dny moczanowej – zdrowy tryb życia

Osoby otyłe i z nadwagą częściej chorują na dnę moczanową: - Pamiętajmy, że pacjenci otyli mogą mieć podwyższone stężenie kwasu moczowego i większą skłonność do rozwoju dny moczanowej. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.  

Gdy choroba już wystąpi, normalizacja wagi jest niezbędna. W diecie redukcyjnej powinny znajdować się normalne ilości białka, witamin i soli mineralnych, lecz ograniczyć należy tłuszcze. Zachowanie prawidłowego BMI obniży też ryzyko insulionooporności i będzie pomocne w ewentualnym doborze środków farmakologicznych.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływająca na zapobieganie dnie moczanowej to bieganie – warto biegać przynajmniej 4 kilometry dziennie. Brak ruchu nie ma wpływu na rozwój artretyzmu, lecz osoby aktywne fizycznie chorują na niego rzadziej.

Osoby chorujące na dnę moczanową nie powinny jednak ćwiczyć zbyt intensywnie – przemęczenie może spowodować atak choroby. Każdą formę ćwiczeń należy wprowadzać stopniowo, by organizm miał czas na przystosowanie się do niej. 

Po ataku dny moczanowej wskazana jest rezygnacja ze sportu lub znaczne ograniczenie ćwiczeń fizycznych do momentu, aż stan zapalny ustąpi – w przeciwnym wypadku okres rekonwalescencji będzie dłuższy.

 

Terapia domowa w łagodzeniu dny moczanowej – zimne okłady

- W oczekiwaniu na wizytę możemy schłodzić bolący staw. Pamiętajmy, nie rozgrzewamy stawu tylko chłodzimy. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.  

Do chłodzenia bolących stawów można użyć np. woreczków z zamrożonym żelem. Przykładamy je na bolące miejsce na ok. 20 minut co 2 godziny, Jeśli ból ustępuje, okłady można stosować rzadziej. Trzeba wiedzieć, że przykładamy je na miejsce bólu zawsze przez ubranie. Okłady można wykonywać także z altacetu.

 

Na czym polega leczenie dny moczanowej?

Leczeniem dny moczanowej zajmuje się reumtaolog lub internista – choremu przepisywane są leki obniżające stężenie kwasu moczowego:

- Należy także zastosować się do zaleceń dietetycznych. Jeżeli nastąpił pierwszy atak dny moczanowej i nie została zastosowana prawidłowa farmakoterapia, wówczas z dużym prawdopodobieństwem w ciągu pół roku może dojść do kolejnego napadu. Bez wdrożonego leczenia choroba postępuje, zajmuje kolejne stawy i może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.

Leczenie dny moczanowej wymaga też leczenia chorób współistniejących: - Należy także leczyć choroby współistniejące i sprawdzić, czy nasze leki są dobrze dobrane i nie zwiększają stężenia kwasu moczowego. Unikajmy alkoholu i białka pochodzenia zwierzęcego. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalistą chorób wewnętrznych.  

Zobacz też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!