Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Dramat w Nowej Soli. 11-latka spadła z wiaduktu na trasę S3. Drogą pędziły samochody
Daria  Siemion
Daria Siemion 21.05.2025 11:11

Dramat w Nowej Soli. 11-latka spadła z wiaduktu na trasę S3. Drogą pędziły samochody

wiadukt
Fot. Piotr Molecki/East News

20 maja, w okolicach Nowej Soli doszło do wstrząsającego wypadku — z wiaduktu na drogę szybkiego ruchu spadła 11-letnia dziewczynka. Chwilę później, na miejscu upadku, zderzyły się dwa samochody. Sceny grozy rozegrały się na oczach kierowców. Służby ratunkowe natychmiast ruszyły na miejsce. Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności tego dramatycznego zdarzenia.

Tragiczny wypadek na trasie S3 – dziewczynka spadła z wysokości

We wtorek, 20 maja, na trasie S3 w okolicach Nowej Soli (woj. lubuskie) doszło do dramatycznego zdarzenia. 11-letnia dziewczynka spadła z wiaduktu na jezdnię drogi szybkiego ruchu wprost pod pędzące samochody. 

Dwóch kierowców, próbując uniknąć przejechania dziecka, zderzyło się ze sobą. Ruch w kierunku Legnicy został zablokowany, a przybyłe na miejsce służby ratunkowe natychmiast udzieliły pomocy poszkodowanym i rozpoczęły dochodzenie. 

Dziewczynka, mimo doznanych urazów, była przytomna – karetką przetransportowano ją do szpitala. Obecnie przechodzi badania obrazowe, by dokładnie określić skalę urazu. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia, które początkowo mylnie uznano za potrącenie.

droga.png
Dramat na trasie S3. Dziewczynka spadła z wiaduktu na jezdnię Fot. Freepik

Upadki z wysokości – poważne skutki

Upadki z wysokości – zwłaszcza na twarde nawierzchnie, jak jezdnia – mogą prowadzić do rozległych obrażeń i nie ma znaczenia, że dziewczynka była przytomna, zwłaszcza że dzieci są bardziej podatne na urazy i złamania.


Najczęstsze urazy po upadku z wysokości:

  • urazy twarzy, czaszki i mózgu,
  • złamania żeber i kończyn,
  • uszkodzenia kręgosłupa szyjnego,
  • obrażenia wewnętrzne – głównie narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej.


Największe znaczenie ma to, z jakiej wysokości nastąpił upadek oraz, która część ciała zetknęła się z jezdnią jako pierwsza. Nawet w przypadku braku widocznych obrażeń, uszkodzenia narządów wewnętrznych mogą o sobie znać dopiero po kilku godzinach. Czytaj także: W tych miejscach kontuzje są najgroźniejsze. Mogą wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów

Karetka
Dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie czekają ją dokładne badania Fot. materiały własne

Pierwsza pomoc przy upadku z wysokości

Zacznijmy od tego, że osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo i upewnić się, że może bezpiecznie pomóc – zwłaszcza na drodze szybkiego ruchu. Następnie należy wezwać służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Nie wolno poruszać osobą z podejrzeniem urazu kręgosłupa, chyba że miejsce wypadku stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej należy rozważyć wyłącznie, aby uniknąć zadławienia, gdy dochodzi do wymiotów lub wycieku krwi z ust lub  gdy poszkodowany przestaje oddychać i trzeba go reanimować.

Jeśli poszkodowany jest przytomny nie wolno pozwolić mu się ruszać, ani wstawać. Należy go uspokoić i unieruchomić głowę oraz obserwować niepokojące objawy, takie jak nudności, wymioty, trudności w oddychaniu czy brak czucia. Czytaj także: Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy

Tak czuje się człowiek przed udarem. Neurolog wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Tak pacjenci czują się przed udarem
Takie objawy towarzyszą przed udarem
Udar mózgu to jedna z najgroźniejszych przypadłości naszych czasów. Dotyka coraz więcej osób, i to w coraz młodszym wieku. Choć najczęściej pojawia się nagle i wcale nie musi wiązać się z bólem, jego skutki bywają dramatyczne: paraliż, utrata mowy, a nawet śmierć. Niektórzy pacjenci kilka dni lub godzin wcześniej doświadczają jednak tzw. miniudaru — zespołu ostrzegawczych objawów, które mogą uratować życie, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie rozpoznane. Neurolog wyjaśnia, na co koniecznie zwrócić uwagę. Jego wskazówki mogą pomóc uratować życie.
Czytaj dalej
Pacjent musi się bardzo pogorszyć, by dostać skuteczny lek. Rozmowa o nierówności w leczeniu cukrzycy typu 2
cukrzyca
Flozyny to nadzieja dla diabetyków - wywiad z prezes PSD
Cukrzyca typu 2. to choroba, która coraz częściej dotyka osoby aktywne, czynne zawodowo, wychowujące dzieci. Współczesna medycyna daje nadzieję na długie życie z cukrzycą bez powikłań – pod warunkiem, że zacznie modyfikować swój styl życia i ma dostęp do nowoczesnego leczenia. Niestety, w Polsce dostęp do terapii zgodnych z aktualną wiedzą naukową jest mocno ograniczony. O konsekwencjach ograniczeń refundacyjnych, najczęstszych powikłaniach cukrzycy i potrzebach pacjentów rozmawiamy z Moniką Kaczmarek, prezeską Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i pacjentką, która sama żyje z tą chorobą.
Czytaj dalej