Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Smutny finał wyborów prezydenckich. Dwie osoby nie żyją
Marta Uler
Marta Uler 19.05.2025 11:08

Smutny finał wyborów prezydenckich. Dwie osoby nie żyją

wybory 2025 - zgon
Fot. East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W trakcie wczorajszego głosowania na prezydenta Polski doszło do dwóch tragicznych wydarzeń w lokalach wyborczych. Zmarły dwie starsze osoby, które przyszły oddać swój głos w Szczecinie i w Bielsku Białej. 

Śmierć w lokalu wyborczym w Szczecinie

W niedzielę 18 maja w trakcie wyborów na prezydenta Polski w jednym z lokali wyborczych w Szczecinie zmarła 97-letnia kobieta. Przyszła zagłosować z samego rana, niestety na miejscu zasłabła. 

„Starsza kobieta, która przyszła do lokalu wyborczego, zasłabła. Na miejscu była reanimowana. Niestety nie udało się przywrócić jej funkcji życiowych. Policja na miejscu prowadzi swoje czynności, do zgonu doszło najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych” – powiedziała w tvn24.pl asp. Ewelina Gryszpan z biura prasowego Komedy Miejskiej Policji w Szczecinie.

W rozmowie z onet.pl przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, powiedział, że przyczyną zgonu u tej kobiety był zawał serca. Dodał, że kobieta nie zdążyła zagłosować. 

Przeczytaj też: Jak rozpoznać zawał serca? Pierwsze objawy mogą pojawić się w jamie ustnej

Szokujące wyniki badań. Kumuluje się w mózgu, wątrobie i nerkach Tak jajka na miękko wpływają na organizm. Jedz je na śniadanie, serce będzie pracować jak dzwon

Tragiczny finał głosowania w Bielsku Białej

Z kolei w Bielsku Białej, kilka godzin później, zmarł starszy mężczyzna, około 80-letni.

"W niedzielne przedpołudnie w komisji wyborczej ulokowanej w jednej ze szkół na osiedlu Złote Łany przytomność stracił mężczyzna, rocznik 1941, który przyszedł do głosowania z członkiem rodziny. Doszło do załamania czynności życiowych, mężczyzna stracił przytomność. Nie udało się mu przywrócić czynności życiowych" – podał rzecznik bielskiej policji podkom. Sławomir Kocur.

Nie wyjaśniono, z jakiego powodu zmarł ten człowiek.

Przeczytaj też: W 10 sekund sprawdza ryzyko śmierci w najbliższej dekadzie

Zbyt duże wyzwanie

Udział w wyborach to ważny obowiązek obywatelski, jak się jednak okazuje, dla niektórych osób może być wyzwaniem ponad siły. Dla seniorów, zwłaszcza obciążonych chorobami serca, nawet krótki spacer czy stres związany z ważnym wydarzeniem może być niebezpieczny. U 97-letniej kobiety ze Szczecina doszło do zawału – to jedna z najczęstszych przyczyn nagłej śmierci u osób starszych. W dodatku objawy nie zawsze są oczywiste: zamiast bólu w klatce może pojawić się duszność, osłabienie czy zawroty głowy.

Druga tragedia, w Bielsku Białej, również może być skutkiem przeciążenia organizmu. W starszym wieku układ krążenia reaguje wolniej, a każde omdlenie czy nagłe zasłabnięcie powinno być traktowane poważnie. Dlatego warto, by seniorzy wybierali głosowanie korespondencyjne, a jeśli już idą do lokalu – by robili to z kimś bliskim i bez pośpiechu.

Przeczytaj też: Seniorzy nie powinni zapominać o tej witaminie. Jest dla nich najważniejsza

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23642297/