Łódzkie. Wstrząsające odkrycie w polu. Maszyna wciąż działała

W środowe popołudnie 14 maja służby ratownicze otrzymały alarmujące zgłoszenie z Topoli Szlacheckiej w gminie Łęczyca. „Służby powiadomił świadek, którego zaniepokoił unieruchomiony pojazd z włączonym silnikiem i pracującą maszyną. Kiedy podszedł do pojazdu, ujawnił, że ciało mężczyzny częściowo zostało wciągnięte przez prasę”.
Koszmarny finał prac polowych
Podczas prac polowych zginął 53-latek. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, mężczyzna ciągnikiem rolniczym przy wykorzystaniu prasy belował siano. Służby powiadomił świadek, którego zaniepokoił unieruchomiony pojazd z włączonym silnikiem i pracującą maszyną. Kiedy podszedł do pojazdu, ujawnił, że ciało mężczyzny częściowo zostało wciągnięte przez prasę. Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon 53-latka
- powiedział asp. szt. Mariusz Kowalski, oficer prasowy KPP w Łęczycy.
Mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń. Do wydobycia jego ciała z prasy strażacy musieli użyć maszyny hydraulicznej.
Trudno wyobrazić sobie szok, jaki przeżył świadek, który jako pierwszy zobaczył miejsce tragedii. Według TVN24 była to żona ofiary wypadku.
„Apelujemy o rozwagę i ostrożność”
Wypowiedź na temat tragicznego zdarzenia asp. szt. Mariusz Kowalski zakończył ważnymi słowami:
Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność podczas wykonywania wszelkich prac gospodarskich. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, zmęczenie, a także rutyna może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Zawsze kierujmy się rozsądkiem i rozwagą, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich podczas prac polowych jest najważniejsze.
Policja podkreśla, że niewłaściwe użytkowanie maszyn i angażowanie w prace polowe dzieci może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dla maksymalnego bezpieczeństwa podczas prac należy rezygnować z pośpiechu, dbać o prawidłową organizację i regularny odpoczynek. Nie wolno ignorować potencjalnych zagrożeń, a przede wszystkim:
• wykonywać prac pod wpływem alkoholu – ani pozwalać na to innym,
• dopuszczać do obsługi maszyn i pojazdów osób bez uprawnień,
• przewozić osób na załadowanych przyczepach i wozach.

Ważna jest także troska o najmłodszych. Bardzo często ofiarami wypadków z pojazdami rolniczymi są dzieci – nie zawsze biorące udział w gospodarskich obowiązkach. Należy zwracać uwagę na obecność bawiących się dzieci w pobliżu wykonywanych prac, na polach i podwórkach; nie można zostawiać najmłodszych bez opieki ani pozwalać im na przebywanie w pobliżu działających maszyn.
Przeczytaj też: Tragiczny wypadek na Mazowszu. 2-latek wpadł pod maszynę rolniczą
Statystyki wypadków w rolnictwie
Według danych KRUS w 2024 roku zgłoszono aż 9930 wypadki w rolnictwie, a z kasy ubezpieczyciela wypłacono 38 odszkodowań z tytułu śmierci w wypadku przy pracy rolniczej. Najwięcej osób zostało poszkodowanych w wyniku upadku (4087). 10,4% wypadków dotyczyło pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń – 817 osób było poszkodowanych w ten sposób.
Choć dane porównawcze wskazują na poprawę bezpieczeństwa pracy rolników względem poprzednich lat, nie należy tracić czujności ani zaprzestawać działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa.
Przeczytaj też: 2,5-latek spadł z piątego piętra. Policja dotarła do porażającej prawdy
Źródła: dzienniklodzki.pl, gov.pl, leczyca.policja.gov.pl, radiovictoria.pl, tvn24.pl





































